Szukaj

Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2013

Podziel się
Komentarze0

Choroby tarczycy to ogromny problem społeczny w Polsce. Choruje na nie ponad 7 milionów ludzi, co stanowi 20% społeczeństwa (dla porównania osób chorych na cukrzycę jest ok. 2 miliony). Mimo takiej skali zjawiska Polakom brakuje świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby tarczycy, takich jak np. niepłodność, z którą boryka się nawet co 5. para w naszym kraju.



Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Międzynarodowa kampania Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowana w dniach 25-31 maja br. przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne ma pomóc w poprawie tej sytuacji. W ramach kampanii kobiety w ciąży i planujące macierzyństwo będą mogły bezpłatnie zbadać poziom hormonu TSH i stężenie przeciwciał anty-TPO.

Międzynarodowe obchody Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowane są w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym na 25 maja. W tym roku tematem przewodnim obchodów w Polsce będzie „Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka”. Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami Tygodnia są Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Patronat merytoryczny nad akcją sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Działania tegorocznej edycji kampanii wspiera na zasadach pro publico bono ambasador kampanii - Monika Pyrek, medalistka olimpijska w skoku o tyczce.

- Wiem, że kobieta w ciąży musi podwójnie dbać o swoje zdrowie! W praktyce oznacza to dużo badań, które trudno zapamiętać. Nie zapominajcie jednak o kontroli funkcji tarczycy – nieprawidłowy poziom jej hormonów może spowodować wiele niepotrzebnych problemów, których tak łatwo uniknąć – mówi Monika Pyrek.

W ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy w 7 polskich miastach: Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, będą wykonywane badania przesiewowe w kierunku chorób tarczycy. 700 kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo, które chcą zbadać kontrolnie tarczycę, będzie mogło wykonać bezpłatnie oznaczenie TSH i anty-TPO.

Celem tegorocznej, piątej już edycji Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy będzie budowanie wśród społeczeństwa świadomości wpływu zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego na płodność kobiety, znaczenia odpowiedniego poziomu jodu w organizmie kobiety w okresie ciąży, konsekwencji niedoczynności i nadczynności tarczycy w ciąży oraz ryzyka chorób tarczycy po przebytej ciąży. Niemniej ważne są także starania o zwiększenie liczby diagnoz chorób tarczycy. Jak co roku w naszych działaniach chcemy zwrócić uwagę na znaczenie porozumienia na linii lekarz - pacjent, gdyż świadomy pacjent to partner dla lekarza. Wtedy to w praktyce od obu stron zależy, czy zapadnie decyzja o zbadaniu tarczycy pacjenta. Ze względu na niezwykle istotny wpływ hormonów tarczycy na płodność kobiety podczas obchodów Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy będziemy starać się uwrażliwiać lekarzy ginekologów na kwestie związane z chorobami tarczycy.


- Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest niezmiernie ważne dla całego organizmu człowieka. Jednak w przypadku par starających się o dziecko, kobiet w ciąży, czy młodych matek kondycja tego gruczołu ma szczególne znaczenie. Dlatego akcje, takie jak Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy, które pozwalają szerzyć w społeczeństwie wiedzę na temat objawów chorób tego gruczołu, pomagają zwiększyć liczbę diagnoz. Pozwala to nie tylko wdrożyć odpowiednie leczenie, lecz także zapobiec rozwojowi groźnych następstw. – powiedział prof. Andrzej Lewiński, Konsultant Krajowy ds. Endokrynologii.

Choroby tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mają poważny wpływ na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Dlatego każda kobieta już na etapie planowania ciąży powinna sprawdzić, czy jej tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Także w ciąży regularna kontrola gruczołu tarczowego jest niezbędna, ponieważ jest to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian mogących zaburzać pracę tarczycy.


Ciąża jest zjawiskiem fizjologicznym, ale niewątpliwie stanowi obciążenie dla organizmu kobiety. Dlatego też wymaga odpowiedniego przygotowania, żeby stworzyć optymalne warunki dla rozwoju dziecka. Jednym z tych warunków, oprócz suplementacji kwasem foliowym przed ciążą i przyjmowania preparatów jodu w ciąży, jest ocena stężenia TSH, czasami przeciwciał tarczycowych, a także odpowiednie przygotowanie czynności tarczycy do ciąży. Istnieje wówczas największa szansa na urodzenie zdrowego dziecka.- powiedział prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Także członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian" jednogłośnie przychylają się do apeli o badanie tarczycy młodym kobietom, szczególnie tym, które mają problemy z zajściem w ciążę. Od 11 lat staramy się pomagać parom bezskutecznie starającym się o dziecko. Oczywiście przyczyn kłopotów z zajściem w ciążę jest wiele, ale nie wszystkim można przeciwdziałać tak skutecznie, jak nieprawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy u kobiety w weku prokreacyjnym. Dlatego, drogie panie, jeśli bocian już jakiś czas ma problemy z trafieniem do Waszego domu, poproście lekarza, by zbadał Wam tarczycę. A nuż to przyniesie rozwiązanie? – powiedziała Anna Krawczak, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia.

Bezpłatne badania w ramach kampanii


W diagnostyce chorób tarczycy u kobiet w ciąży i tych, które planują powiększenie rodziny bardzo ważną rolę odgrywają badania krwi, a dokładniej poziomu TSH i anty-TPO. Dlatego w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy umożliwione zostanie bezpłatne ich oznaczenie.

W dniach 25-31 maja br., na bezpłatne badania będzie mogło zapisać się 700 pań z grupy docelowej, które chcą sprawdzić stan swojej tarczycy. Akcja obejmie siedem miast: Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Poznań, Warszawę i Wrocław. Zapisów można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej www.tarczyca.pl.

Badania będą przeprowadzane w dniach 10 – 14 czerwca br. w:
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Kołobrzeska 63F w Gdańsku,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Karłowicza 10 w Katowicach,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Topolowa 7 w Lublinie,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Tuszyńska 19 w Łodzi,
  • Laboratorium Diagnostyka,  Al. Solidarności 36 w Poznaniu,
  • Laboratorium Diagnostyka, al. Dwudziestolatków 3 w Warszawie,
  • Laboratorium Diagnostyka, ul. Weigla 12 we Wrocławiu.

Komentarze do: Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2013

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz