Szukaj

Typy porodów

Podziel się
Komentarze0

Poród, który czeka kobietę jest uzależniony od wielu czynników. Zazwyczaj decyduje o tym ułożenie dziecka, siła skurczów, budowa miednicy itp. Kiedy ciąża przebiega prawidłowo i dziecko zajmuje odpowiednią pozycję w kanale rodny poród przebiega bezproblemowo. Najczęściej pozycja jaką przyjmuje maluch określana jest „główkowa”. Porody przy położeniu miednicowym płodu odbywają się czasami naturalnymi metodami, jednak zazwyczaj stosuje się cięcie cesarskie.


Jakie są typów porodów?

Poród siłami natury
odbywa się u kobiety, która ma rytmiczne skurcze macicy, w czasie których dziecko ustawia się częścią przodującą w wejściu miednicy kobiety. Wraz ze skurczami dziecko przesuwa się w dół w kierunku pochwy. Skurcze te powodują również skracanie szyjki macicy oraz rozwarcie kanału w niej biegnącego aż do 10 cm.

Położenie główkowe dziecka jest najkorzystniejsze dla porodu, gdyż  największa cześć ciała toruje drogę dla reszty. W taki sposób przychodzi na świat ok. 94% noworodków. Obecnie istnieje moda na porody rodzinne, w których może uczestniczyć przyszły tata malucha. Jest to bardzo dobra metoda na wsparcie kobiety, w tym trudnym dla niej okresie.

Poród w wodzie
jest również jedną z możliwości jakie kobieta może wybrać podczas rodzenia naturalnymi siła, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Zazwyczaj woda działa relaksująco i uśmierza ból związany ze skurczami. Poród taki jest więc dobry dla matki jak i dziecka, które nie przeżywa szoku związanego z przyjściem na świat. Nie wszystkie jednak kobiety mogą rodzić w ten sposób. Zazwyczaj wszelkie zaburzenia tętna płodu czy lęk kobiety przed takim porodem jest przeciwwskazaniem.


Poród za pomocą cięcia cesarskiego, czyli tzw. cesarka jest to operacja chirurgiczna, która umożliwia przyjście na świat dziecka kiedy jest to niemożliwe naturalnymi metodami. Wykonywana jest ona poprzez przecięcie powłok brzusznych i macicy. Operację tą przeprowadza się przy znieczuleniu zewnątrzoponowym, podpajęczynówkowym lub ogólnym. 

Powodami jakie skłaniają do wykonania tego zabiegu są:


•    Zbyt duże dziecko jak na kanał rodny matki;
•    Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz inne ciężkie choroby kobiety, które wykluczają naturalny poród;
•    Zbyt słabe lub nieprawidłowe skurcze macicy;
•    Niekorzystne położenie płodu( np. pośladkowe, miednicowe);
•    Niedotlenienie płodu;
•    Łożysko przodujące u przyszłej mamy;
•    Ciąży bliźniacze, zazwyczaj przychodzą na świat przez cięcie cesarskie.

Rana jaka pozostaje po cięciu cesarskim goi się zazwyczaj w przeciągu tygodnia lecz zabliźnia się całkowicie po 12 miesiącach. Obecnie w czasie tej operacji może towarzyszyć osoba bliska.

Wiele Kobie zastanawia się jak będzie rodzić? Czy siłami natury czy przez cięcie cesarskie. Jednak prawda jest taka, że rzadko przyszła mama ma na to wpływ. Ważne jest jednak poznać wszystkie techniki oraz wcześniej skonsultować z lekarzem, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla was i dla waszego dziecka.

Komentarze do: Typy porodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz