Według ostatnich badań, dzieci urodzone dzięki niektórym technologiom leczenia niepłodności mają o jedną trzecią większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonch niż dzieci poczęte naturalnie.
Naukowcom, których rezultaty zostały opublikowane w magazynie Fertility and Sterility nie udało się jednak ustalić dlaczego leczenie niepłodności jest związane z większym ryzykiem wad wrodzonych, ani tego czy odpowiedzialna za to jest technologia jaką zastosowano.
Zapłodnienie in vitro (IVF), w którym komórka jajowa jest zapładniana poza organizmem jest dostępna dla kobiet od ponad 3 dekad i wiele razy była badana pod kątem potencjalnych zagrożeń związanych z tą techniką.
Zhibin Hu z Uniwersytetu Medycznego Nanjing zebrał wyniki 46 badań porównujących liczbę wad wrodzonych u dzieci poczętych za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego z liczbą wad u dzieci poczętych normalnie.
Dla ponad 124 000 dzieci poczętych przy pomocy metody in vitro lub ICSI (gdzie pojedynczy plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do komórki jajowej), ryzyko wystąpienia wad wrodzonych było o 37% wyższe niż w przypadku innych dzieci.
Zobacz również:
- Czym jest naprotechnologia?
- Sztuczna prokreacja - aspekt prawny
- Neurologiczne zaburzenia u dzieci z in vitro – prawda czy fałsz?
- Zdrowie dziecka a zapłodnienie in vitro
- Metody sztucznego zapłodnienia
- Sztuczna prokreacja - skala zjawiska
- Metoda sztucznego zapłodnienia w świetle prawa i medycyny
- Używanie telefonów komórkowych w czasie ciąży
Dzieci poczęte przy pomocy IVF lub ICSI są dużo bardziej narażone na wystąpienie wad wrodzonych niezależnie od zastosowanej metody in vitro - napisał Zhibin Hu
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, główne wady wrodzone takie jak wady rozwojowe kończyn bądź narządów występują u około 3 na 100 dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych.
Wzrost do 37% może podbić tę stawke do 4 na 100 urodzonych dzieci.
Zwiększenie ryzyka wad wrodzonych było widoczne w szerokim zakresie funkcji i układów organizmu wliczając w to narządy płciowe, szkielet, układ pokarmowy i układ nerwowy.
Pytanie, dlaczego częstość występowania powyższych wad jest bardziej powszechna u dzieci poczętych in vitro wciąż pozostaje nieznana.
Istnieje możliwość, że dzieje się tak z tych samych powodów, z którch rodzice mają problemy z poczęciem i stosowanie metod leczenia niepłodności może wpłynąć na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.
Inną przyczyną może być sam sposób przechowywania zarodków albo leki stosowane w trakcie leczenia.
Zgodnie z trzecią teorią pogląd, że wady wrodzone są bardziej powszechne u dzieci poczętych dzięki metodom leczenia niepłodności jest fałszywy i wynika z tego że stan dzieci nie poczętych naturalnie jest dużo dokładniej monitorowany.
Obecnie ciężko jest zmniejszyć ryzyko związane z metodą in vitro, ponieważ przyczyny, które je powodują nie są jeszcze dokładnie znane – uważa Zhibin Hu