Drugi trymestr ciąży może być kluczowym okresem czasu dla kobiet, które próbują przestrzegać zaleceń odnośnie przybierania na wadze, stwierdza całkiem nowe badanie niemieckich naukowców. Kobiety z nadwagą albo kobiety otyłe, które przybierają zbyt wiele kilogramów w trakcie drugiego trymestru ciąży, mają ponad 90% szans na to, że przybiorą zbyt wiele kilogramów do końca ciąży, wyjaśniają naukowcy.
Z drugiej strony, normalnie ważące kobiety, które trzymają się wytycznych dotyczących zdrowego przybierania na wadze w czasie drugiego trymestru, mają 77% szans na to, że przybiorą właściwą ilość kilogramów do końca ciąży.
Odkrycia te sugerują, że niezbędne są zalecenia, które pomogą kobietom utrzymać właściwą wagę w czasie ciąży, a także pomogą im przestrzegać wytycznych. Interwencje te powinny być wdrażane najpóźniej w drugim trymestrze ciąży.
Jeżeli powiesz komuś: powinnaś przytyć mniej w czasie ciąży, nie za bardzo tej osobie to pomoże, mówi główny autor tego badania, Rüdiger von Kries, z instytutu Institute of Social Pediatrics and Adolescent Medicine na uniwersytecie Ludwig-Maximilians University Munich w Niemczech.
Nowe odkrycia zidentyfikowały ten problem, czyli zbyt mało albo zbyt dużo przybranych kilogramów, w momencie, kiedy dana kobieta w dalszym ciągu ma szansę, żeby coś z tym zrobić.
Ilość kilogramów, które kobieta powinna przytyć w czasie ciąży, zależy od jej wagi początkowej: im większa waga, tym mniej kilogramów.
Instytut Medycyny zaleca kobiecie o normalnej wadze przytycie od 12 kilogramów do 17 kilogramów w czasie ciąży; kobiecie mającej niedowagę od 14 kilogramów do 20 kilogramów; kobiecie z nadwagą od 7 kilogramów do 12 kilogramów; a kobiecie otyłej od pięciu do dziesięciu kilogramów.
Zobacz również:
Pod koniec drugiego trymestru, eksperci zalecają kobiecie o normalnej wadze przytycie nie więcej niż 10 kilogramów, a kobiecie otyłej – nie więcej niż pięć kilogramów.
Dietetyczne porady, dawane kobiecie w samym środku ciąży, mogą zwiększyć wagę u kobiety, która ma niewłaściwą wagę w tym okresie; a fizyczna aktywność oraz monitorowanie wagi mogą zredukować ciężar kobiety, która przytyła zbyt dużo w trakcie ciąży, wyjaśniają niemieccy badacze.
W swoim nowym badaniu, naukowcy z instytutu Institute of Social Pediatrics and Adolescent Medicine posłużyli się informacjami od 7 962 ciężarnych kobiet żyjących w Niemczech. Badacze skorzystali z medycznych rejestrów, aby dowiedzieć się, ile kobiety ważyły przed ciążą, a także jak wyglądały zmiany ich wagi w czasie ciąży.
Potem, naukowcy skorzystali z wytycznych Instytutu Medycyny, aby obliczyć ilość kilogramów, jakie każda kobieta powinna była przybrać każdego tygodnia ciąży, w zależności od jej wagi początkowej.
Proporcja wzrostu wagi generalnie jest wolniejsza w pierwszym trymestrze, w porównaniu do drugiego i do trzeciego trymestru.
Normalnie ważąca kobieta, która przybrała za dużo na wadze w trakcie drugiego trymestru ciąży, była aż 74% bardziej zagrożona przybraniem nadmiernej ilości kilogramów do końca ciąży, pokazały badania. Natomiast, kobieta mająca niedowagę, która przytyła za mało w czasie drugiego trymestru, miała 72% szans na to, że przytyje za mało do końca ciąży.
Z kolei, kobieta z nadwagą, która przybrała za dużo w drugim trymestrze ciąży, miała aż 94% szans na to, że przytyje za dużo do końca ciąży; dla kobiety otyłej ryzyko to wynosiło praktycznie tyle samo, bo aż 93%.
Zbyt małe przybranie na wadze w czasie ciąży może prowadzić do komplikacji takich jak przedwczesny poród oraz zbyt mała wagą płodu w stosunku od wieku ciąży, podczas gdy zbyt duże przybranie na wadze może prowadzić do cukrzycy ciążowej, a także wzrostu ryzyka problemów zdrowotnych dla płodu, stwierdzają eksperci z Mayo Clinic.
Badanie niemieckich naukowców ukazało się właśnie w przeglądzie amerykańskim American Journal of Clinical Nutrition.