Najnowsze badania wykazują, iż męskie potomstwo szczurów wydaje się czerpać z ćwiczeń ciężarnych matek więcej korzyści, niż potomstwo żeńskie. Eksperymenty na zwierzętach przeprowadzali lekarze z UNSW.
Badania na szczurach wykazały między innymi, że potomstwo matek o mniejszym poziomie insuliny i glukozy we krwi jest mniej narażone na rozwój zaburzeń metabolicznych cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Wyniki analiz zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.
Profesor Margaret Morris, główna autorka badania, przedstawiła interesującą hipotezę, jakoby ćwiczenia w czasie ciąży miały bardzo korzystny wpływ na poziom glukozy oraz metabolizmu. Co ciekawe, u męskich potomków zaobserwowano znaczną poprawę, podczas gdy u żeńskiego potomstwa wykazano zaledwie niewielkie ulepszenia.
Zobacz również:
Na razie nie wiadomo, dlaczego męskie potomstwo wydaje się korzystać z pozytywnych efektów ćwiczeń matek bardziej, niż potomstwo żeńskie. Naukowcy nie ukrywają, że mają nadzieję odkryć przyczynę takich zachowań podczas prowadzenia dalszych badań.
Choć badanie przeprowadzono na szczurach, wyniki mogą okazać się istotne także w medycynie. Obecnie zagadnienia związane z dietą oraz ćwiczeniami kobiet w ciąży są niezwykle ważne dla naszego społeczeństwa. Wiele wskazuje na to, że tryb życia ciężarnych matek ma ogromny wpływ na przyszły rozwój oraz zdrowie dziecka.
Opracowała: Klaudia Sokół