Na podstawie najnowszych obserwacji okazuje się, że najskuteczniej przed niechcianą ciążą chronią wkładki i implanty wewnątrzmaciczne. Obserwacje prowadzili naukowcy z Departamentu Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie, a swoje spostrzeżenia opublikowali w ostatnim numerze New England Journal of Medicine.
Do udziału w badaniach zostało zaproszonych 7486 kobiet, w wieku od 14 do 45 lat. Nie ponosząc żadnych kosztów, były proszone o stosowanie wybranych metod antykoncepcji. Obserwacje były czynione przez okres trzech lat. Wywiady z pacjentkami, były przeprowadzane telefonicznie, a dane o stosowanej antykoncepcji znajdowały się w aptekach biorących udział w projekcie.
Po uplywie 3 lat, zanotowano 334 przypadki ciąż na 7486 kobiet stosujących antykoncepcję w postaci plastrów transdermalnych, pigułek hormonalnych, pierścieni i wkładek wewnątrzmacicznych.
Zobacz również:
Jak się okazało, dla pierścieni, pigułek i plastrów odnotowano 133 ciąże, podczas gdy dla wkładek wewnątrzmacicznych tylko 21.
W trakcie badania, kobiety uzasadniały również swój wybór metody antykoncepcji. Pigułki i plastry były wybierane najczęściej ze względów ekonomicznych. Dłużej działające wkładki są droższe.
Gdy kobiety mogły wybrać antykoncepję, bez zwracania uwagi na jej koszt, aż 75% wybrało wkładkę.
Pracujący nad określeniem skuteczności metod zapobiegania ciąży twierdzą, że wszystkie metody są bardzo skuteczne. Zajście w ciążę, podczas stosowania zabezpieczenia, wynika w dużej mierze ze złego stosowania tych metod.
Wkładki, zakładane domacicznie, nie wymagają pamiętania o porze przyjmowania, tak jak to jest w przypadku pigułek, czy też o zmianie plastra. I to właśnie czyni je najskuteczniejszymi.