Wymarzony urlop to czas, kiedy nie trzeba myśleć o pracy i codziennych obowiązkach. Często wiąże się z wakacyjnym wyjazdem, zmianą sposobu odżywiania oraz stylu życia, czego nieodzownym efektem może być obniżenie skuteczności stosowanej metody antykoncepcji hormonalnej.
W wolnych chwilach zdarza się zapomnieć o antykoncepcji. Właśnie dlatego, przed urlopem warto pomyśleć o wygodnej formie zabezpieczenia, o której trudniej zapomnieć, a ryzyko błędu jest niższe niż przy doustnej metodzie antykoncepcji hormonalnej.
Lato to odpoczynek od rutyny i czas gorących, wakacyjnych zabaw. Dla wielu młodych kobiet to często moment podjęcia decyzji o rozpoczęciu współżycia. Wolne dni sprawiają, że chcemy zmienić otoczenie, co wiąże się z wyjazdem, a czasami ze zmianą klimatu i strefy czasowej. Właśnie dlatego w trakcie wakacji bardzo łatwo zapomnieć lub pomylić się przy przyjmowaniu codziennej antykoncepcji, czego efektem mogą być narodziny dziecka w okolicy wiosny następnego roku.
- Kobiety oczekują od antykoncepcji hormonalnej już nie tylko tego, aby była ona skuteczna, ale także wygodna. Dobrą formą zabezpieczenia są metody hormonalne o przedłużonym działaniu jak np.: plaster czy pierścień antykoncepcyjny. Przyjmowanie niecodziennej antykoncepcji hormonalnej bez konieczności codziennego stosowania sprawia, że w trakcie wypoczynku mamy o jedną informację mniej do zapamiętania. Jednocześnie użytkowniczki mają pewność, że antykoncepcja jest skuteczna bez względu na zmianę klimatu czy menu w ciepłych krajach. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nasze zdrowie – mówi Profesor Romuald Dębski – Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie.
Polki a wygodna antykoncepcja na wakacjach
W świetle najnowszych badań TNS OBOP, nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej zapewniają wyższą skuteczność poprzez zminimalizowanie ryzyka błędu. Paradoksalnie, tylko co piąta Polka podejmuje decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej. Wśród kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, większość przyjmuje ją w postaci tabletki antykoncepcyjnej – 79%. Polki przekonują się coraz bardziej do popularnych, niecodziennych metod antykoncepcji. Do wyboru jest wachlarz środków hormonalnych. Aktualnie 10% badanych kobiet wybiera aplikowany raz na tydzień plaster antykoncepcyjny, 4% zastrzyk wstrzykiwany raz na trzy miesiące, a 2% kobiet przekonało się do pierścienia antykoncepcyjnego stosowanego raz w miesiącu.
Zobacz również:
- Niecodzienne metody antykoncepcji oprócz wygody w stosowaniu mają więcej korzyści dla pacjentek. Panie, które spróbowały niecodziennych metod tak się do nich przekonują, że z reguły nie powracają już do tabletek. Pacjentka stosująca pierścień dopochwowy raz na miesiąc czy plaster raz na tydzień minimalizuje ryzyko zapomnienia o antykoncepcji w przeciwieństwie do tabletek,które muszą być stosowane codziennie. Jest to dodatkowy argument przemawiający za tym, że antykoncepcja hormonalna o przedłużonym działaniu jest godna polecenia, zwłaszcza kiedy udajemy się na wakacyjny odpoczynek – dodaje Profesor Romuald Dębski. Wśród niecodziennych metod antykoncepcji hormonalnej blisko 70% ginekologów podczas rozmowy z pacjentką najczęściej wymienia plaster antykoncepcyjny i spiralę, a prawie 50% lekarzy pierścień dopochwowy.
Czy niecodzienna antykoncepcja hormonalna może hamować miesiączkę podczas urlopu?
W przypadku nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej, wakacje bez miesiączki są naprawdę możliwe. Kobiety mogą zapewnić sobie dodatkową wygodę przesuwając termin menstruacji lub wstrzymać datę jej wystąpienia. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy marzy nam się pływanie w jeziorze lub górska wspinaczka. Metoda dopochwowa – pierścień dopochwowy NuvaRing stosowany raz w miesiącu – aplikowana jest przez pacjentkę zwykle pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po 21 dniach użytkowniczka samodzielnie usuwa pierścień, a następnie robi siedmiodniową przerwę, w trakcie której występuje menstruacja. Kobieta, której zależy na uniknięciu miesiączki, może nieprzerwanie zastosować pierścień, zakładając jeden bezpośrednio po drugim. W przypadku metody transdermalnej, plaster przyklejany jest raz na tydzień, trzeba tylko pamiętać, żeby to zrobić tego samego dnia.
Po 21 dniach stosowania plastra należy zrobić siedmiodniową przerwę, podczas której nastąpi krwawienie wynikające z odstawienia. W sytuacji, gdy kobieta z powodu wakacyjnego wyjazdu chce zahamować krwawienie, wymienia plastry co 7 dni bez przerwy i robi ją dopiero po kolejnych 3 tygodniach.
Jakie błędy antykoncepcyjnie łatwo popełnić na urlopie?
Błędy popełnia 46% kobiet stosujących doustną antykoncepcję W wakacje zapominamy o niej, bo odbiegamy od rutyny dnia codziennego. U 21% kobiet na zmniejszenie skuteczności wpływa jednoczesne przyjmowanie antybiotykoterapii. 10% użytkowniczek przyznaje się do problemów żołądkowych, które zaburzają skuteczność pigułki. Biegunka
i wymioty będące efektem wakacyjnego menu mogą spowodować, że połknięta tabletka nie zdąży się wchłonąć i konsekwencją tego może być brak działania antykoncepcyjnego.
Co trzecia kobieta przyznaje się do zapominania o przyjęciu co najmniej dwóch lub więcej tabletek na cykl, a 30% kobiet pomija przynajmniej jedną tabletkę w cyklu. Niestety, ponad 80% użytkowniczek doustnej antykoncepcji hormonalnej nie jest świadoma, że gdy zapomni o przyjęciu już nawet jednej tabletki powinna stosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne. 30% pacjentek nie wie kiedy powinny przyjąć kolejną tabletkę po wcześniej zapomnianej – tzw. „zasada 12 godzin”. Zatrważający jest fakt, że co trzecia pacjentka, która popełni błąd w zastosowaniu antykoncepcji – zwłaszcza w trakcie urlopu – nie podejmuje w związku z tym żadnych dodatkowych działań antykoncepcyjnych.