Oko, aby prawidłowo się rozwinąć, potrzebuje światła również w okresie prenatalnym, jak wykazały badania naukowców z Cincinnati Children's Hospital Medical Center oraz University of California, San Francisco (UCSF). Według Richarda Langa, jednego z autorów badania, odkrycie to rzuca ono nowe światło na rozwój siatkówki oka.
Naukowcy zidentyfikowali bowiem drogę reakcji na światło, która oddziałuje na liczbę neuronów siatkówki, co z kolei wpływa na unaczynienie oka. Jest to bardzo ważne, ponieważ większość chorób oka wynika z zaburzeń naczyniowych.
Zdaniem Davida Copenhagena, współpracownika Langa, badania zaowocowały wieloma nieoczekiwanymi odkryciami.
Do tej pory uważano bowiem, że światło oddziałuje na rozwój oka dopiero po porodzie. Co więcej, okazało się, że fotony światła aktywują działanie melanopsyny bezpośrednio u płodu, nie u matki.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Badanie Langa i Copenhagena obejmowało kilka eksperymentów przeprowadzonych na myszach laboratoryjnych. Zwierzęta w zaawansowanej ciąży hodowano w ciemnościach lub w normalnym cyklu dnia i nocy, aby porównać rozwój unaczynienia oczu ich potomstwa.
Poprzez mutację genu odpowiedzialnego za wydzielanie melanopsyny, która hamuje działanie fotopigmentu, naukowcy ustalili funkcję drogi reakcji na światło.
Zarówno myszy hodowane w ciemnościach, jak i te ze zmutowanym genem wykazywały się różnorodnym rozrostem naczyń ciała szklistego oraz anormalnym wzrostem naczyń siatkówki.
Za niekontrolowany wzrost naczyń odpowiedzialne były białka VEGF. Zdaniem naukowców, jeśli droga reakcji na światło jest odpowiednio pobudzana do działania, moduluje ona VEGF, co zapobiega zaburzeniom naczyniowym.
Melanopsyna jest obecna w okresie ciąży również w organizmie ludzkim. Naukowcy kontynuują badania, mając na celu wykazanie, w jaki sposób droga reakcji na światło wpływa na choroby oczu.