Wzdęcia w ciąży. Jak im przeciwdziałać?
Ciąża, poza pozytywnym i niesamowitym aspektem dawania nowego życia, składa się również z różnorakich dolegliwości. Między nimi, pośród najbardziej nieprzyjemnych i krępujących przypadłości, plasują się wzdęcia. Sprawdź, co zrobić, aby im przeciwdziałać!
Dlaczego wzdęcia nasilają się w ciąży?
W trakcie trwania ciąży na organizm kobiety wpływa duża ilość hormonów wspomagających utrzymanie dziecka. Mają one jednak również złe strony. Metabolizm, trawienie i ruchy jelit zwalniają, żeby więcej składników odżywczych dostało się do dziecka, jednak dla matki oznacza to problemy z układem pokarmowym, takie jak zgaga czy wzdęcia. W dodatku, dosłownie wzrasta ucisk na narządy jamy brzusznej. To wszystko sprzyja nasileniu procesów fermentacyjnych pokarmu, który przebywa w jelitach dłużej niż zwykle, czemu towarzyszy nagromadzenie się gazów. Ta dolegliwość może być uciążliwa, dlatego warto dowiedzieć się, jak jej zapobiegać.
Skąd się bierze gaz w jelitach, czyli o przyczynach
Oprócz wspomnianych już hormonów, przyczyn wzdęć jest dużo. Dotyczą one naszej diety i higieny jedzenia. Najczęstszą z nich jest nadmierne połykanie powietrza, na przykład podczas szybkiego spożywania posiłku lub konwersacji podczas jedzenia.
Również wpływ ma nadmierny stres, powodujący rozstrojenie całego organizmu, w tym czynności układu pokarmowego, który zwalnia i przetrzymuje pokarm w jelitach dłużej, niż powinien. Czynniki związane z dietą to nadmiar soli połączony z niedoborem wody, nietolerancja pokarmowa, prowadząca do rozstroju układu pokarmowego i nadmierny rozwój bakterii fermentujących w jelitach.
Co jeść, aby uniknąć wzdęć?
Jadłospis kobiety w ciąży powinien zostać przystosowany do jej indywidualnego stanu zdrowia. Warto jednak wprowadzić kilka ulepszeń, które pomogą z walką ze wzdęciami. Oto kilka wskazówek żywieniowych.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
1. Pij ciepłą wodę, bo zimna powoduje gazy. Nie pijaj w trakcie posiłku, by uniknąć przedostawania się powietrza do przewodu pokarmowego. Zwróć uwagę, czy w twojej diecie zawiera się 1,5l – 2l wody dziennie.
2. Jedz dużo selera naciowego. Zawiera on sód i potas, potrzebne do utrzymania równowagi elektrolitycznej w organizmie.
3. Enzymy i bakterie poprawiające trawienie znajdują się w surowej kwaszonej kapuście, więc jedz ją jako przystawkę lub sałatkę do obiadu.
4. Aby wspomóc pracę układu pokarmowego jedz produkty bogate w błonnik. Są to np. brązowy ryż, proso i suszone śliwki.
Które kobiety znajdują się w grupie ryzyka?
Na wzdęcia częściej cierpią ludzie, których dieta bogata jest w cukry, produkty pszenne i nabiał. Unikając tych i paru innych produktów można znacznie zredukować ilość gazów, które powstają w jelitach. To lista produktów, których unikać, cierpiąc na wzdęcia:
Urozmaicaj jedzenie, a unikaj produktów z przetworzonego ziarna: białego ryż, białego pieczywo – ogólnie produktów z białej mąki. Postaw na mąkę pełnoziarnistą.
Nie pij alkoholu i unikaj niepotrzebnych cukrów. Przyczyniają się one do powstawania gazów.
Zrezygnuj z ostrych przypraw i nadmiaru soli. Zbyt pikantnie doprawione danie podrażni przewód pokarmowy, a sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie.
Nie pij napojów gazowanych, wprowadzają one do żołądka niepotrzebne gazy, w dodatku często są obficie i sztucznie słodzone.
Uczucie wzdęcia powoduje również połączenie owoców z innymi grupami żywności i połączenie białka zwierzęcego ze skrobią lub ziarnem.
Jak załagodzić objawy?
Istnieją preparaty i zioła, które dodane do posiłku łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami. Wśród ziół dodawanych do potraw są to koper włoski, kolendra, bazylia, mięta, natka pietruszki, szałwia, rozmaryn i tymianek – czyli ogródek babci. Wspomagają one trawienie i pobudzają jelita do pracy. Syp je obficie do zup, makaronów i innych dań, a złagodzą objawy wzdęć. A jeśli mama poczuje się lepiej, to dziecko też!
Popijaj herbatki z imbiru, kopru, mięty, pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Działają one rozluźniająco na żołądek i nie wypłukują z organizmu składników odżywczych.
Przed największym posiłkiem możesz wypić ćwierć szklanki soku z aloesu, ponieważ pobudzi to twoje trawienie.
Ostatnie wskazówki
Pamiętaj o higienie jedzenia, to znaczy nie jedz w pośpiechu i stresie. Bardzo drobno przeżuwaj pokarm, ponieważ wspomoże to trawienie. Jedz dużo małych posiłków, żeby wyrobić sobie szybszy i efektywniejszy metabolizm. Nie rozmawiaj podczas posiłku, żeby powietrze nie przedostawało się do żołądka. Postaraj się unormować regularność wypróżnień.
Chociaż wzdęcia u ciężarnej kobiety nie znikną całkowicie, to stosując się do paru zasad młoda mama może zniwelować objawy wzdęć. Może to wspomóc funkcjonowanie w ciągu dnia i załagodzi nieprzyjemne objawy ciąży. Warto zadbać o odpowiednią dietę, ponieważ wiele systemów w naszym organizmie jest rozregulowanych podczas ciąży, warto ulżyć chociaż temu jednemu.
Autor:
Alicja Dusza