Naukowcy apelują do kobiet o podejmowanie świadomych decyzji. Są przypadki, kiedy podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka poprzez cesarskie cięcie jest jedyną słuszną decyzją. Jednak poród naturalny jest o wiele lepszym rozwiązaniem.
Połączone badania
Przeanalizowano i połączono ze sobą wyniki piętnastu różnych badań dotyczących tej kwestii. Opracowanie badaczy z Imperial College w Londynie dotyczyło około stu pięćdziesięciu tysięcy pacjentek.
Za wskaźnik nadwagi przyjęto indeks masy równy dwadzieścia pięć, natomiast indeks trzydzieści i wyższe wskazywał już na otyłość. Uwzględniono także różne budowy narządów rodnych kobiet i techniki przeprowadzania zabiegów.
Zobacz również:
- Poród - cesarskie cięcie
- Koniec z mitem cesarki na życzenie
- Karmienie piersią po cięciu cesarskim
- Ciężarna podróżniczka, czyli co powinna wiedzieć przyszła mama zanim wybierze się w podróż
- Objawy wczesnej ciąży
- Jak urozmaicać dietę dziecka?
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?
Nadwaga konsekwencją cesarskiego cięcia
Dogłębna analiza zebranych materiałów pozwoliła na stwierdzenie, że budowa pochwy czy lub sposób wyboru cesarskiego ciecia a także przebieg porodu nie ma znaczącego wpływu na wagę kobiet.
Jednocześnie eksperyment dowiódł, że kobiety, które rodziły poprzez cesarskie cięcie były narażone na nadwagę o dwadzieścia sześć procent bardziej w porównaniu do kobiet rodzących siłami natury. Spośród badanych kobiet ryzyko otyłości wzrosło zaś o dwadzieścia dwa procenty. Analiza potwierdzającą związek ryzyka otyłości i nadwagi z zabiegiem cesarskiego cięcia może uchodzić za uniwersalną. Bowiem opublikowan wyniki pochodzą z grup pochodzących z dziesięciu różnych krajów.
Komentarze do: Zabieg cesarskiego cięcia może być przyczyną otyłości