Szukaj

Zabiegi kosmetyczne zalecane oraz zabronione kobietom w ciaży

Podziel się
Komentarze1

Przed Tobą jeszcze kilka pięknych miesięcy, kiedy nosisz swoje dziecko pod sercem. To doskonały czas, aby bez wyrzutów sumienia skupić się na własnych potrzebach i zadbać o siebie jak nigdy dotąd. Odpowiednie przygotowanie ciała do narodzin dziecka z pewnością zmniejszy problemy z powrotem do dobrej formy. Pamiętaj, że czas ciąży to wyjątkowo magiczny moment w Twoim życiu, dlatego wykorzystaj go w pełni i zadbaj o siebie i swoje ciało.



O zbawiennym wpływie zabiegów kosmetycznych wie każda kobieta, jednak szczególnie cenią je sobie przyszłe mamy. To „lek” na często dopadający zły nastrój i ukojenie nerwów. Równie cennym atutem wizyty u kosmetyczki jest możliwość profesjonalnego zadbania o swoje ciało, które szczególnie podczas ciąży narażone jest na utratę elastyczności i wystąpienie trwałych zmian. Dzięki regularnym zabiegom można skutecznie zredukować powstające rozstępy oraz poprawić ogólną kondycję skóry. Zanim jednak poddasz się relaksującemu masażowi z wykorzystaniem wonnych olejków i odżywczych maseczek, sprawdź czy wybrany przez Ciebie zabieg jest dozwolony dla kobiet w ciąży.

Bezpiecznie

Pamiętaj, żeby przed wizytą w gabinecie kosmetycznym czy też u fryzjera powiedzieć o tym, że jesteś w ciąży. To wykluczy możliwość zaszkodzenia dziecku. Dodatkowo zwróć uwagę na pozycję, w której będziesz podczas wykonywania zabiegu. Nigdy nie powinnaś leżeć na brzuchu. Zaleca się pozycję na wznak, na boku lub „pozycję bezpieczną” - czyli boczną ustaloną. Warto pamiętać również o ucisku żył. Aby to wykluczyć należy podłożyć pod prawe biodro zwinięty kocyk lub ręcznik. W ten sposób ułatwisz powrót krwi żylnej do serca. W przypadku spadku ciśnienia tętniczego, zawrotów głowy czy nudności niezwłocznie należy powiadomić o tym osobę przeprowadzającą zabieg.

Dedykowane przyszłej mamie

Istnieje szerokie spektrum zabiegów, z których mogą skorzystać Panie spodziewające się maleństwa. Szczególnie polecane są oczyszczające i nawilżające na twarz oraz te o działaniu regenerującym i relaksujące na całe ciało. Bez obaw można stosować preparaty ziołowe, które delikatnie oczyszczają skórę, usuwając z niej zaskórniki i krostki. Efektem jest gładsza i promienista cera. „Tego rodzaju zabieg polecam szczególnie tym Paniom, którym na skutek ciąży pogorszyła się kondycja cery, pojawiły się przebarwienia i krostki. Przy tej okazji stosowane są maseczki owocowe, bogate w witaminy i flawonoidy, które nie tylko korzystnie wpływają na skórę, ale również na cały organizm. Warto skorzystać również z zabiegów dotleniających i aromaterapii.” - mówi Monika Bielińska – kosmetyczka z mazurskiego SPA Siedlisko Morena. Uzupełnieniem kuracji oczyszczającej może być masaż relaksujący twarzy, dekoltu i szyi, który uspokaja i odstresowuje, a także poprawia ukrwienie i nadaje ładny koloryt.

Coś dla ciała i duszy

Wskazane są również zabiegi na całe ciało a w szczególności te zapobiegające rozstępom i powstawaniu cellulitowi (bez wykorzystania mechanicznego peelingu). Ważne, aby przeprowadzała go osoba mająca praktykę w masażach kobiet w ciąży. Nic tak nie relaksuje jak zabieg odprężający z zastosowaniem pachnących kosmetyków nawilżających ciało. Dzięki nim skóra zostaje widocznie rozluźniona i doskonale odżywiona. Masażysta powinien wybierać preparaty bez zawartości kofeiny. Panie w ciąży docenią również zabiegi na dłonie i zmęczone stopy. Niezastąpione dla spuchniętych i zmęczonych stóp okazują się chłodne kąpiele z kilkoma kroplami olejku o zapachu lawendy. Warto wybrać się również na pedicure połączony z masażem stóp, który odpręży ociężałe nogi usuwając napięcie i zmęczenie. Wybierz sprawdzony salon, gdzie przybory są sterylnie dezynfekowane (w ciąży zwiększa się ryzyko grzybicy lub innej infekcji). Warto również zrezygnować z inwazyjnego wycinania skórek i usuwania zrogowaciałego naskórka za pomocą ostrych narzędzi. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane, bo zapach zmywacza i lakieru do paznokci może ci przeszkadzać bardziej niż zwykle.


Oprócz standardowych zabiegów kosmetycznych specjaliści zalecają gimnastykę w basenie, wizyty w grocie solnej oraz masaże karku. Zbawienny wpływ ma również joga, która korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Dzięki prostym ćwiczeniom zrelaksujesz się, wyciszysz i odzyskasz wewnętrzną równowagę.

Z czego warto zrezygnować w czasie ciąży

Mimo, iż nadal nie udowodniono szkodliwości fitohormonów i kwasów owocowych, zawartych w kosmetykach, jak również amoniaku stosowanego w farbach do włosów, lepiej z nich nie korzystać. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie rezygnacji z farbowania włosów warto wypróbować delikatniejsze środki np. ziołowe szampony, spłukujące się się po kilku myciach. Stosowanie farby do włosów jest bezpieczniejsze po pierwszym trymestrze ciąży, kiedy najważniejsze narządy dziecka są ukształtowane  i spada ryzyko powikłań. Istnieje również możliwość, że pod wpływem ciążowych hormonów zmieni się struktura włosa a efekt koloryzacji będzie zupełnie inny niż dotychczas. Odłożyć na później musimy również zabiegi wykonywane przed dermatologów estetycznych. Zdaniem kosmetyczki z Siedliska Morena – Moniki Bielińskiej, zabrania się wykonywania specjalistycznych zabiegów takich jak: zamykanie naczynek krwionośnych, drenaż limfatyczny, likwidowanie przebarwień i blizn, odmładzanie skóry (lifting), czy redukcja cellulitu. „Nie wskazane są również zabiegi z retinolem, hormonami i kwasami owocowymi (kwasem glikolowym, migdałowym itp.). Podobnie radzę zrezygnować z zabiegów z wykorzystywaniem prądu, laseru oraz wosku, ponieważ mają wyjątkowo silne i głębokie działanie. Depilacja gorącym woskiem może powodować problemy z krążeniem a laseroterapia może mieć poważne konsekwencje dla dziecka w łonie matki.”

Wysokie ryzyko


Rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych radzimy wszystkim. Niemniej przyszłe mamy muszą szczególnie uważać. Opalanie często kończy się nierównym zabarwieniem skóry, które wywołane jest obecnością hormonów ciążowych. Nie wskazane jest przebywanie na słońcu nawet po zastosowaniu preparatu z wysokim filtrem ochronnym. Dodatkowo groźne jest przegrzanie organizmu oraz problemy z ciśnienia krwi. Niestety zwolenniczki brązowej karnacji w czasie ciąży będą musiały unikać również solariów, które emitują szkodliwe promieniowanie. Podobnie na 9 miesięcy radzimy zaniechać wizyt w saunie, bez względu  na jej rodzaj. Podwyższona temperatura może prowadzić do przyśpieszenia pracy serca, rozszerzenia naczyń krwionośnych i przyczynić się do powstawania żylaków. Istnieje również możliwość wywołania nagłych skurczy macicy, co może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.


Magia domowego zacisza

Codzienna pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry i możliwość szybkiego powrotu do formy po porodzie. Dlatego warto dbać o siebie każdego dnia i nie tylko w gabinecie kosmetycznym. Jak wiadomo największą bolączką przyszłych mam są rozstępy, które pojawiają się na skutek dodatkowych kilogramów i hormonów np. kortyzonu. Dzięki częstym zabiegom możemy skutecznie zmniejszyć namnażanie się nieestetycznej tkanki. Wystarczy prawidłowa dieta, lekka gimnastyka oraz wykorzystanie przeznaczonych do tego celu preparatów. W tym celu stosuj oliwki i masła do ciała, które uelastyczniają i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Przed aplikacjom kosmetyku wykonaj delikatny masaż ud i pośladków z wykorzystaniem rękawicy lub peelingu. Taki zabieg ujędrnia skórę, dodatkowo ułatwiając wchłanianie preparatu. Pamiętaj jednak aby nie wykonywać zbyt intensywnych masaży i robić to bardzo ostrożnie. Zacisze twojego domu to również miejsce gdzie możesz odpocząć po ciężkim dniu. W tym celu przygotuj sobie relaksującą kąpiel z wykorzystaniem pachnących olejków. Pamiętaj jednak, aby woda w wannie była letnia a nie gorąca, a cała kąpiel nie trwała dłużej niż kwadrans. Kilka chwil w ciszy i spokoju to nie tylko ulga dla duszy – to również odciążenie kręgosłupa i nóg. Dla własnego bezpieczeństwa zaopatrz się w specjalną matę do wanny, która zabezpieczy cię przed poślizgiem. W zaawansowanej ciąży dodatkowo warto podłożyć ręcznik pod kręgosłup.

Kierunek SPA

Eksperci polecają nie tylko wizyty u kosmetyczki oraz codzienną pielęgnację we własnym zakresie. Okazjonalnie warto wybrać się do specjalistycznego ośrodka SPA, w którym nie tylko czekają na nas profesjonalne zabiegi, możliwość korzystania z ćwiczeń na basenie czy zajęcia jogi. Wyjazd poza miasto to również doskonała okazja do prawdziwego odpoczynku, możliwość spacerowania na świeżym powietrzu oraz chwila, dzięki której nabierzesz sił do największej zmiany w twoim życiu, jaką bez wątpienia będzie przyjście na świat maleństwa.

Rozświetlający peeling twarzy, odżywiająca maska błotna czy relaksujący masaż stóp? Przyszła mama może wybierać z szerokiej oferty zabiegów a nawet całych pakietów przeznaczonych specjalnie dla kobiet spodziewających się dziecka.
„Dbałość o skórę warto rozpocząć jak najwcześniej, co pozwoli na uniknięcie poważnych problemów kosmetycznych. Polecam pakiety odprężających zabiegów dostosowane do zaawansowanej ciąży. Wykorzystane preparaty zostały specjalnie wyselekcjonowane, tak aby były bezpieczne dla mamy i dziecka a ich działanie dawało spektakularne efekty. Wizyta w gabinecie kosmetycznym to uzupełnienie codziennej pielęgnacji przy jednoczesnej dawce prawdziwego relaksu i odprężenia, którego potrzebują w szczególności przyszłe mamy ” - podsumowuje Monika Bielińska.

Idealnym rozwiązaniem może okazać się weekend w Siedlisku Morena. To doskonałe miejsce, by korzystać z uroków Mazur. Wykorzystaj ostatni moment na odpoczynek, by zregenerować siły. Proponujemy odprężające zabiegi kosmetyczne i masaże w nowo otwartych gabinetach SPA. - dodaje Monika Bielińska. Tu znajdziesz ukojenie i spokój w gabinetach „Wellness & Beauty”. 

Ciąża to wyjątkowy i piękny czas w twoim życiu. Mimo to nie należy do tych najłatwiejszych. Są jednak sposoby, aby zminimalizować negatywne aspekty, dbając o swoje ciało i dobry nastrój. Wykorzystaj 9 miesięcy i zatroszcz się o siebie jak nigdy dotąd. Pamiętaj, że jedynie szczęśliwa i zdrowa mama może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka, które nosi pod sercem.

Komentarze do: Zabiegi kosmetyczne zalecane oraz zabronione kobietom w ciaży (1)

malina28
malina28 30-12-2013 21:27

Zabiegi SPA

1

w ramach spa, chętnie skorzystałam z zaproszenia od mojej mamy na masaż w instytucie urody w warszawie. mocne, kobiece dłonie porządnie mnie wymasowały, nałożyły maseczkę. wyszłam mega rozluźniona i żałowałam, że to tak ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze