Zaburzenia funkcjonowania tarczycy a zajście w ciąże
W obecnym czasie można zauważyć tendencję wzrostu występowania zaburzeń funkcjonowania tarczycy u kobiet. Schorzenie to może przybierać różne postacie od nadczynności do niedoczynności tego narządu. Działanie tarczycy jest istotne w utrzymaniu prawidłowej równowagi hormonalnej w organizmie kobiety. Gdy dochodzi do jej zachwiania mogą wystąpić problemy z płodnością u pań.
W większości wypadków kobiety u których zostały rozpoznane jakiekolwiek choroby tarczycy nie powinny mieć poważniejszych problemów z zajściem w ciąże. Wszystko jednak zależy od tego, w jakim stopniu zostało zaburzone funkcjonowanie tego narządu. Zazwyczaj choroby tarczycy są dziedziczone, dlatego starając się o dziecko, warto zrobić wywiad w rodzinie. Często przed zajściem w ciąże konieczne jest skontrolowanie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych, które mogą wskazać wystąpienie autoimmonologicznych chorób tarczycy.
W przypadku nadczynności tarczycy, kiedy hormony są wydzielane w nadmiernej ilości, kobieta może się spodziewać:
- utraty masy ciała,
- nieregularnego miesiączkowania,
- nadmiernej nerwowości,
- wypadania włosów,
- drżenia rąk,
- problemów z oddechem,
- kołatania serca,
Zobacz również:
- powstania wola na szyji,
- przesuszania skóry,
- odczuwania braku energii,
- powstania depresji,
- wystąpienia zaparć,
- nieregularnego miesiączkowania,
Bardzo często kobiety, które chorują na wielotorbielatowość jajników mają problemy, również z tarczycą, chociaż nie zdają sobie często z tego sprawy. W takim wypadku ustabilizowanie procesu owulacji oraz wydzielania hormonów tarczycy jest bardzo ważne.
Kobieta, także nie powinna zapominać o częstym kontrolowaniu krwi, w celu sprawdzenia stężenia hormonów tarczycy. Jest to bardzo istotne w szczególności jeżeli stara się o dziecko.
Komentarze do: Zaburzenia funkcjonowania tarczycy a zajście w ciąże