Zakażenie poporodowe
Większość kobiet, które przebyły ciąże i weszły w okres poporodowej rekonwalescencji dość dobrze ją znoszą. Istnieje jednak grupa pań, których organizm po rozwiązaniu staje się bardziej podatny na infekcję, z powodu pozostałych w nim kilku otwartych ran. Zakażenie popołogowe powstaje na skutek przedostania się do tych ran drobnoustrojów.
Na zakażenie poporodowe bardziej narażone są kobiety, które urodziły swoje dziecko przez cięcie cesarskie lub doszło u nich do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego.
Możliwe miejsca wystąpienia infekcji:
- macica,
- szyjka macicy,
- krocze,
- podbrzusze,
- pęcherz moczowy,
- nerki,
Objawy
Objawy zakażenia poporodowego będą zależeć od miejsca, które jest objęte infekcją. Mogą się nieco różnić od siebie, jednak w większości wypadków można u kobiety zaobserwować:
- gorączkę,
- dreszcze,
- ból w miejscu, które objęte jest infekcją,
- nieprzyjemne odchody pochwowe (bardzo często o nieprzyjemnym zapachu),
- wyciek ropny z rany,
- zaczerwienienie wokół rany,
- obrzęknięcie rany,
- uczucie ciepła płynące z rany,
- bolesność uciskowa w macicy,
- ból podbrzusza,
Zobacz również:
- Dziedziczenie epigenetyczne - na czym polega?
- Czy wszyscy będziemy wkrótce upośledzeni psychicznie?
- Torbiele pęcherzyka jajnikowego
- Nieswoiste zapalenia jelita grubego i cienkiego
- Ból przy stosunku u kobiety - przyczyny
- Jak powinien się odżywiać senior cierpiący na cukrzycę?
- Piękne zdrowe i białe zęby - projektowanie wymarzonego uśmiechu
- Jak najlepiej opierać się stresowi?
Bardzo ważne jest, aby kobieta miała świadomość, jak będzie zachowywał się jej organizm po porodzie. Pozwoli to na szybszą reakcję w razie wystąpienia niepożądanych dolegliwości. Należy bezzwłocznie zawiadomić lekarza, w przypadku kiedy po rozwiązaniu u kobiety przez kilka dni, będzie utrzymywała się gorączka powyżej 38º C.
Leczenie zazwyczaj polega na podaniu w pierwszej fazie antybiotyków. Kobieta w tym czasie powinna wypoczywać i nie przerywać kuracji, nawet jeżeli zauważy poprawę swojego stanu zdrowia. Istotne jest, także w trakcie leczenie spożywania dużej ilości płynów.
Należy, również powiadomić lekarza o sposobie karmienia nowonarodzonego dziecka, gdyż będzie to miało wpływ na dostosowanie leków do sytuacji. W przypadku kiedy zakażenie popołogowe jest poważne niewykluczone, że leczenie będzie odbywało się w szpitalu.
Trzeba pamiętać, że większość infekcji poporodowych jest bardzo groźna dla zdrowia kobiety. Nieleczone mogą wydłużyć okres rekonwalescencji po rozwiązaniu, co przyczyni się do zmniejszonej radości nowonarodzonym dzieckiem. Pamiętaj zatem o dokładnym dbaniu o higienę osobistą, a w szczególności miejsc, które były eksploatowane podczas porodu. Przemywaj dokładnie ranę oraz okolice krocza po każdym skorzystaniu z toalety. Nie korzystaj, także z tamponów. W przypadku kiedy podejrzewasz u siebie zakażenie lub niepokoi cię stan twojego zdrowia, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.
Komentarze do: Zakażenie poporodowe