Badania opublikowane przez British Medical Journal donoszą, że pojedyncze badanie ultrasonograficzne może bezpiecznie wykluczyć zakrzepicę żył głębokich (DVT – Deep Vein Thrombosis) u kobiet w ciąży i tych, będących kilka tygodni po porodzie.
Dokładna diagnoza zakrzepicy nadal jednak pozostaje wyzwaniem dla lekarzy, a ryzyko wystąpienia DVT w szczególności wzrasta podczas ciąży. Jednak nie wszystkie testy, które są wiarygodne i bezpieczne dla pacjentów nie ciężarnych, można przeprowadzić u kobiet przy nadziei.
Główny badacz, profesor Grégoire Le Gal z Uniwersytetu w Brest we Francji, oraz jego zespół zdecydowali się ocenić bezpieczeństwo pojedynczego całkowitego ultrasonograficznego testu uciskowego u kobiet w ciąży i tych po porodzie z podejrzeniem DVT, poprzez nabór 210 kobiet po ciąży i tych ciężarnych, które z gabinetów lekarskich we Francji i Szwajcarii zostały skierowane na badania z domniemaną zakrzepicą żył dolnych.
Badacze przeprowadzili ultrasonograficzne badania uciskowe na każdej pacjentce i zarządzili leczenie przeciwzakrzepowe u tych, które otrzymały wynik pozytywny.
W sumie u 22 kobiet (10,5%) zdiagnozowano zakrzepicę żył głębokich. Ze 177, które nie miały DVT, zaledwie u dwóch (1,1%), które nie otrzymywały leczenia przeciwzakrzepowego, rozwinęło się DVT podczas trzech miesięcy obserwacji.
Pomimo pewnych ograniczeń badawczych, które utrudniają postawienie dokładnej diagnozy, naukowcy wierzą, że całkowity ultrasonograficzny test uciskowy „może być bezpieczny przy wykluczaniu zakrzepicy żył głębokich u kobiet w ciąży i po porodzie” oraz dodają, że nadal będą kontynuować badania, aby wyniki były jak najbardziej szczegółowe.
Zobacz również:
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie