Zespół pod kierunkiem Fredericka Froena z Uniwersytetu w Oslo w Norwegii analizował przyczyny 241 urodzeń martwego płodu. Zebrane dane badacze porównywali z grupą obejmującą 582 zdrowych noworodków.
Okazało się jednak, że dla kobiet, które miały infekcje dróg moczowych w ciąży, ryzyko to było o 70 proc. mniejsze.
"To zupełnie nieprawdopodobne. To przeczy wszelkim opiniom, jakie na ten temat można znaleźć w podręcznikach medycznych" - komentuje Froen.
Według autorów, przeciwciała odpornościowe produkowane przez matkę w odpowiedzi na bakteryjne zakażenie dróg moczowych, mogą chronić płód przez zakażeniem tymi samymi bakteriami, w razie gdyby dostały się one do macicy przez pochwę. Wskazywałoby to, że niektóre niewyjaśnione przypadki martwych urodzeń mogą być związane z zakażeniem bakteryjnym płodu, niewykrytym w czasie sekcji.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Jednak nie wszyscy specjaliści podzielają opinię Froena. "Twierdzenie, że zakażenie dróg moczowych może chronić płód, jest zbyt dużym uproszczeniem" - uważa Ruth Fretts z Harvard Medical School, która bada przyczyny urodzeń martwych płodów.
Froen nie twierdzi jednak, że korzyści, jakie niosą dla płodu infekcje dróg moczowych, przewyższają zagrożenia. Mogą na przykład zahamować wzrost dziecka w łonie.
Teoria jednak pozostaje nadal w sferze przypuszczeń.
Komentarze do: Zapalenie pęcherza a ciąża (1)
Lepiej unikać zapalenia pęcherza niż leczyć
1co za pomysł! przecież infekcje bakteryjne pęcherza mogą sie przenieść na pochwe, a leczenie antybiotykami a także lekami antygrzybicznymi nie jest zdrowe dla ciązy!chyba jednak lepiej nie mieć takich dolegliwosci w ciąż... pokaż całość