Zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży
Ostatni, trzeci trymestr to bardzo ważny okres ciąży. Niektóre objawy ulegają znacznemu nasileniu. Jednym z najbardziej kłopotliwych są częste zawroty głowy.
Ciąża to nie tylko oczekiwanie na przyjście dziecka, ale także czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Towarzyszą im również dokuczliwe symptomy do których należą kłopotliwe zawroty głowy. Utrzymują się one przez cały okres trwania ciąży, a z czasem mogą się nawet w dużej mierze pogłębić.
Zawroty głowy wynikają z niskiego ciśnienia krwi w organizmie. Wszystkiemu winien jest progesteron, który powoduje rozluźnianie się ścianek naczyń krwionośnych i tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Pod koniec ciąży za zawroty odpowiada głównie nacisk macicy na duże naczynia krwionośne. Dodatkowo potrzebuje ona również intensywniejszego przepływu krwi, co doprowadza do mniejszego ukrwienia mózgu. Nierzadko kończy się to mroczkami przed oczami, zmęczeniem, sennością, zimnymi potami, a nawet omdleniem. Czasem objawy mogą być także początkami anemii.
Przyczyn pojawiania się zawrotów głowy może być kilka. Najczęstszą jest zbyt szybka zmiana pozycji ciała np. z siedzącej na stojącą. Zaburzenia powoduje także długotrwałe stanie w jednym miejscu. Przegrzanie, zbyt gwałtowne ruchy i reakcje, a także spędzanie czasu w niewywietrzonym pomieszczeniu może bezpośrednio przyczynić się do powstawania zawrotów głowy. Kolejną przyczyną może być również hipoglikemia polegająca na zbyt niskim poziomu glukozy we krwi. Pojawienie się zawrotów głowy może oznaczać brak energii oraz zbyt małą dawkę snu.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Aby zapobiec pojawieniu się zawrotów głowy należy wprowadzić w życie kilka zaleceń:
- unikaj szybkich zmian pozycji, przede wszystkim nagłego podnoszenia się,
- nie kładź się płasko na plecach, pamiętaj, aby podłożyć pod nie kilka poduszek, ewentualnie odpoczywaj w pozycji bocznej,
- staraj się dostarczać energii organizmowi, ponieważ potrzebujesz jej teraz więcej niż wcześniej,
- jedz mniejsze, ale częste posiłki, żadnego nie pomijaj,
- odpowiednio bilansuj składniki diety,
- zawsze miej przy sobie małą przekąskę, najlepiej owoc lub warzywo,
- po przebudzeniu oraz przed zaśnięciem pij szklankę zagotowanej wody z cytryną – w ten sposób zapewnisz organizmowi dawkę witaminy C, wspomożesz wydalanie toksyn i uregulujesz procesy trawienne,
- staraj się dużo odpoczywać,
- unikaj niepotrzebnego wysiłku fizycznego,
- systematycznie reguluj poziom wody w swoim organizmie, pij około 2 litry wody dziennie,
- regularnie wietrz pomieszczenia,
- często spaceruj i zaczerpuj świeżego powietrza,
- zarówno latem jak i zimą korzystaj z nawilżaczy powietrza.
Chwilowe zawroty głowy oraz obniżenie się ciśnienia we krwi nie ma wpływu na zdrowie dziecka. W razie objawów najlepiej udać się do lekarza i przeprowadzić badanie krwi w celu wykluczenia np. anemii, która jest niebezpieczną chorobą i może powodować uszczerbki zarówno na Twoim zdrowiu, jak i zdrowiu dziecka.
Autor: Magdalena Misztal
Komentarze do: Zawroty głowy w trzecim trymestrze ciąży