Zmiany sylwetki po ciąży
Po urodzeniu dziecka zauważysz na pewno, że kształt brzucha (i wygląd skóry) zmieniły się, podobnie jest z kształtem i wygladem twojego biustu. Po porodzie wiele kobiet stwierdza, że ich brzuch szybko wraca do normy. W większości przypadków skóra nie wróci już do stanu sprzed ciąży. Skóra na brzuchu to nie mięsień, nie można jej wzmocnić ćwiczeniami. Ale ćwiczenia mogą przyczynić się do poprawy stanu mięśni, a tym samym poprawi się ogólny wyglad powłok skórnych.
Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem warunkujacym zdolność skóry do osiągnięcia kondycji przedciążowej jest tkanka łączna. Im jesteś starsza, tym mniej jest tkanki łącznej, która w dodatku jest mniej elastyczna. Do innych elementów warunkujących powrót wyglądu skóry do stanu przedciążowego zaliczyć można twoją wydolność i stan zdrowia sprzed okresu ciąży. Ważne mogą być także skłonności rodzinne oraz to jak bardzo skóra rozciągneła sie podczas ciąży i czy powstały rozstępy.
Piersi
Po porodzie biust wielu kobiet powraca do stanu sprzed ciąży lub pozostaje nieco większy. Jeśli karmisz piersią, proces powrotu do stanu przedciążowego będzie trwał trochę dłużej. Ćwiczenia nie ujędrnią piersi, ale mogą wzmocnić tkanki stanowiące ich podścielisko, a to spowoduje, że biust będzie miał lepsze podparcie i będzie piękniejszy.
Krocze
Jedynie u kobiet, które urodziły przez cesarskie cięcie, nie stwierdza się istotnych zmian w obrębie krocza. W większości przypadków (i to niezależnie od tego czy doszło do nacięcia krocza, czy nie) mięśnie nie są już tak elastyczne, a pochwa jest znacznie szersza niz przed ciążą. Na szczęście, wraz z upływem czasu, zmiany te ustępują. Ale można sobie pomóc wykonując proste ćwiczenia metodą Kegla. Jeżeli uważasz, że twoje krocze jest bardzo zmienione (w szczególności gdybyś miała problemy z utrzymaniem moczu), to powiedz o tym swojemu lekarzowi. Lekarz może ci zalecić specjalny zestaw ćwiczeń mięśni miednicy, a nawet skierować na operację plastyczną
Zobacz również:
Zmiana masy ciała
Pamiętaj, że karmienie piersią, jest najlepszą metodą pozbycia sie dodatkowych kilogramów, które pozostały ci po ciąży. Bezpośrednio po porodzie stracisz od 4 do 7 kilogramów. Dalsza utrata wagi (około 2 kg) nastąpi w przeciągu kilku następnych dni. Tyle bowiem czasu będzie potrzeba na pozbycie sie nadmiaru płynów gromadzonych w czasie ciąży. Możesz mieć kłopoty z powrotem do swojej wagi przedciążowej. Twoje ciało zmagazynowało kilka kilogramów tkanki tłuszczowej, to jest zapas energetyczny na pierwsze miesiące po porodzie. Jeśli bedziesz sie odpowiednio odżywiała i wykonywała ćwiczenia, to powoli pozbędziesz się zbędnych kilogramów. Jeżeli karmisz piersią pamiętaj, że dieta twojego dziecka zależy od jakości pokarmów, które spożywasz. Karmienie piersią powoduje większą utratę kalorii niż ciąża. Energia potrzebna wyłącznie do wyprodukowania mleka, to około 1000 kilokalorii. Jeżeli karmisz, to w swoim pożywieniu potrzebujesz dodatkowych 500 kilokalorii dziennie, pozostałe 500 kilokalorii pochodzi z zapasów energetycznych organizmu. Upewnij się, czy spożywane przez ciebie pokarmy są pożywne, wartościowe (owoce, warzywa, białko) i nie zawierają pustych kalorii (zwróć uwagę na ograniczenie słodyczy!). Pij dużo płynów, ale pamiętaj że niektóre soki i napoje (szczególnie gazowane) zawierają bardzo dużo cukru.