Zmiany w wyglądzie w czasie ciąży
Żadna kobieta nie lubi zmian a tym bardziej jak dotyczą jej wyglądu. Ciąża jest czasem kiedy nasz wygląd ulega diametralnej zmianie. Zarówno nasza sylwetka jak i nasza skóra podlega w tym czasie ogromnym próbą. Jest to ciężki okres dla naszego organizmu. Rosnący brzuch, powiększone piersi, puchnące nogi, zmiany na skórze mogą spowodować gorsze u przyszłej mamy samopoczucie. Jak zatem zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży i jak sobie z tym radzić przeczytacie w poniższym artykule.
Większość kobiet myśli, że w czasie ciąży staną się mniej atrakcyjne. Jednak jest to błędne rozumowanie. Nawet nadchodzące zmiany w ciele przyszłej mamy mogą być pociągające. Ważne tylko, aby w czasie całej ciąży dbać o swoją higienę, urodę, skórę i włosy. Nie możemy zapominać o nawykach pielęgnacyjnych sprzed ciąży. Jeżeli będziemy starać się wyglądać ładnie wtedy i nasze samopoczucie będzie lepsze.
Zmiany zachodzące na skórze
W czasie ciąży skóra kobiety poddana jest niekorzystnym czynnikom. Związane jest to z hormonami ciążowymi, które u każdej kobiety działają inaczej. Wiele przyszłych mam skarży się na swój wygląd w tym okresie, zaś inne wyglądają w tym czasie olśniewającą. Skóra wydziela także duże ilości produktów przemiany materii. W czasie ciąży skóra robi się bardziej ukrwiona, gładsza i cieplejsza co świadczy o jej pracy. W takim trudnym czasie skóra kobiety potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.
Najczęstsza zmiany jakie są związane ze skórą natury kosmetycznej, które mogą się pojawić w czasie ciąży to rozstępy na piersiach, brzuchu i udach oraz przebarwienia na twarzy i wokół brodawek. Może pojawić się także tzw. ostuda, która jest naturalną reakcją na hormony. Pojawia się ona najczęściej wokół ust i na brodzie w postaci ciemniejszych pigmentów.
Wszelkie przebarwienia na skórze przyszłej mamy związane są z podwyższonym poziomem progesteronu i estrogenów. Częściej plamy barwnikowe występują u kobiet o ciemniejszej karnacji oraz narażonych na silne działanie słońca. Niedobór kwasu foliowego w diecie ciężarnej kobiety także może być przyczyną wszelkich zmian na skórze.
Zobacz również:
- Karmienie piersią - korzyści dla matki
- Staranie się o dziecko a relacje partnerskie
- Trwałe oznaki przebytej ciąży
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży
- Cesarskie cięcie na życzenie pacjentki
- Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka
- Pracująca mama, czyli jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?
Jeżeli kobieta chce uniknąć nadmiernego występowania barwników na twarzy skóry powinna unikać nadmiernego słońca szczególnie w porach gdy jego promieniowanie jest największe. Wpływa to także niekorzystnie na dziecko rozwijające się w brzuchu. Przyszła mama powinna, także w swoim codziennym jadłospisie uwzględnić wszelkiego rodzaju produkty żywnościowe bogate w kwas foliowy np. brokuły, sałata, szpinak, pomarańcze.
Zazwyczaj ślady występujące na skórze znikają po zakończeniu ciąży także nie kobieta nie powinna się martwić.
Zmana typu cery
Kolejnym problemem ze skórą jaki dotyka kobiety w ciąży jest zmiana jej typu. Często skóra, która była sucha staje się tłusta albo na odwrót. Ważne jest aby pielęgnować skórę adekwatnie do jej potrzeb. Nawilżanie w przypadku skóry przesuszonej jest bardzo ważne. Także picie dużej ilości wody może wpłynąć na skórę korzystnie. Również codzienne spacery oraz gimnastyka poprawi koloryt i jakość twojej skóry.
W czasie ciąży pękające naczyńka krwionośne są kolejna zmorą kobiety. Jednak nie znikną one same i będą wymagały pomocy kosmetyczki lub dermatologa. Złuszczający się naskórek, który także może pojawić się w czasie ciąży można usuwać pilingami stosowanymi do tej pory przez kobietę.
Rozstępy
Najbardziej jednak problematyczne w czasie ciąży są rozstępy. Są to delikatne pęknięcia włókien łącznotkankowych stanowiących szkielet skóry. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach, które szczególnie narażone są na rozciąganie, czyli piersiach, udach, pośladkach i brzuchu. Ma to także związek z przyrostem masy ciała kobiety.
Rozstępy w początkowej fazie mają kolor czerwonofioletowy, gdyż zostają odsłonięte naczynia krwionośne znajdujące się pod skóra. Z czasem zmieniają się na perłowo-białe pęknięcia o różnych szerokościach i długościach. Zazwyczaj rozstępy mają także podłoże dziedziczne, więc kobiety u których w rodzinie była taka przypadłość są bardziej narażone na tą nieestetyczną dolegliwość.
Działaniami profilaktycznymi w tym wypadku będzie dbanie o nawilżanie skóry szczególnie w miejscach narażonych na rozstępy. Codzienna gimnastyka oraz masaże na pewno poprawią kondycję skóry. Właściwe odżywanie oraz przybieranie na wadzę także jest ważnym elementem zapobiegania powstawania rozstępom.
Komentarze do: Zmiany w wyglądzie w czasie ciąży