Szukaj

Otyłość a ilość testosteronu

Już od pewnego czasu, dzięki licznym badaniom, wiadomo, że otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Powoduje między innymi cukrzycę, choroby układu krążenia czy wiąże się również z innymi konsekwencjami dla męskiego zdrowia. Ciekawostką może być jednak fakt, że otyłość wpływa na poziom testosteronu - u osób otyłych, odnotowuje się mniejsze ilości tego składniku niż u osób o prawidłowej wadze.

Pismo Diabetes Care podało informacje, z których wynika, że otyli mężczyźni posiadają mniej testosteronu.

Badania przeprowadzili endokrynolodzy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo. W badaniach udział wzięło 1 849 mężczyzn powyżej 45. roku życia z których 398 miało cukrzycę. Naukowcy porównali wpływ otyłości na poziom testosteronu. W wynikach, okazało się, że testosteron spadł poniżej normy u 40 proc. otyłych uczestników i u 50 proc. otyłych mężczyzn chorych na cukrzycę. Wyniki sugerują, że cukrzyca jak i otyłość mogą niezależnie wpływać na poziom testosteronu.

Kolejną ciekawostką są wyniki badań, które wykonali naukowcy z New England Research. Badacze przeanalizowali 1667 mężczyzn oraz odnotowali, że panowie ze wzrostem 1,80, którzy przytyli o 13,6kg stracili tak dużą ilość testosteronu, jakby postarzeli się o 10 lat.

Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca, aby każdy mężczyzna chory na cukrzycę typu 2 miał badany poziom testosteronu.

Oczywiście, im człowiek starszy, tym produkcja męskich hormonów płciowych, czyli androgenów zmniejsza się. Winny temu jest proces starzenia. Samo stężenie testosteronu obniża się o 1% rocznie.

Funkcje testosteronu:

  • rozwija mięśnie i podtrzymuje masę mięśniową (zwiększa wielkość komórek mięśniowych),
  • odpowiadają za wzrost włosów na ciele,
  • jądra produkują plemniki zdolne do zapłodnienia,
  • poprawia stan skóry,
  • zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej,
  • odpowiada za podtrzymanie gęstości kości,
  • ma właściwości przeciwzapalne i chroni przed takimi chorobami jak np reumatyzm,
  • utrzymuje popęd seksualny i energię fizyczną na prawidłowym poziomie.

Dieta i trening podnoszą poziom testosteronu

Bardzo ważny jest trening i odpowiednia dieta. To jedyne naturalne metody, które mogą podnieść poziom testosteronu w organizmie mężczyzny. Jego większa ilość, bo 95% zawarta jest w jądrach. Jednak dieta i trening, mogą jedynie zwiększyć jego poziom.

Jaki jest prawidłowy poziom testosteronu?

Prawidłowy poziom testosteronu: od 3 do 11 ng/mL (w większości związany z białkami). Wolna frakcja testosteronu powinna zawierać się w zakresie od 50 do 210 pg/mL.