Aktywnie i w dobrym humorze, czyli jak zdrowo przeżyć Święta
Świąteczne spotkania to okazja by wspólnie spędzić czas z rodziną, ciesząc się wyjątkową atmosferą i celebrując posiłki. Jednak biesiadowanie przy suto zastawionym stole, odwiedziny, podczas których nie wypada odmawiać kolejnych smakołyków i kilkudniowe lenistwo przed telewizorem skutkują często zmęczeniem i dolegliwościami zdrowotnymi. Wiele osób ma poczucie, że po Świętach potrzebuje odpoczynku bardziej, niż przed nimi.
Dlatego warto zadać sobie pytanie - jak w tym roku chciałbym spędzić Święta? I zastosować kilka prostych rad dotyczących aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, by ten wyjątkowy czas był dla nas szansą na wypoczynek.
Przedświąteczna krzątanina, przygotowania do uroczystości i związany z tym stres powodują, że obiecujemy sobie „tym razem naprawdę odpocząć w Święta”. Czasochłonne gotowanie, porządki, godziny spędzone na zakupach w poszukiwaniu idealnych prezentów sprawiają, że pragniemy zaszyć się w domowym zaciszu i po prostu nic nie robić. Najczęściej zalegamy na kanapie, podjadając przez cały dzień smakołyki i po raz setny oglądamy te same filmy. Tak spędzone Święta sprzyjają przybieraniu na wadze, a co gorsze - męczą, zamiast regenerować.
Tymczasem wystarczy zadbać o to, by podczas Świąt, znalazł się także czas na inne rozrywki. Na pewno warto wybrać się na długi spacer,. Ruch na świeżym powietrzu poprawi nasze samopoczucie i usprawni pracę układu odpornościowego. Można zrezygnować z samochodu i w odwiedziny lub do kościoła iść pieszo.
„Rodzinne wędrówki, czy zabawy na powietrzu: sanki, łyżwy, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana mogą przynieść wiele korzyści naszemu zdrowiu". - przekonuje Karolina Łąkowska, dietetyk Vitalia.pl - „Ukoją nerwy i poprawią nastrój dzięki endorfinom, które uwalniają się podczas wysiłku fizycznego, a także pomogą zwalczyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego związane z przejedzeniem."
Zobacz również:
Aby uniknąć problemów z trawieniem, nie trzeba całkowicie rezygnować ze świątecznych tradycyjnych przysmaków. Warto jednak zmodyfikować nieco sposób przygotowywania posiłków, aby świąteczne smakołyki były nie tylko smaczne, ale też zdrowe:
- Do ciast dodawaj 30% mniej cukru i nie dekoruj ciast lukrem, cukrem pudrem ani czekoladą
- Ciasto podaj na stół pokrojone na małe kawałki i zjedz nie więcej niż 1-2 sztuki „dla towarzystwa”
- Mięso i ryby przygotuj upieczone w folii w piekarniku (bez panierki), ugotuj na parze lub w wodzie; używaj ziół np. oregano, pieprzu cayenne lub tymianku
- Przygotuj sałatki, surówki i warzywa na parze. Będą doskonałym dodatkiem do mięs, ale i „zapychaczem” żołądka
- Próbuj wszystkiego po trochu - nie dokładaj sobie tego samego rodzaju potraw, których już próbowałaś i jedz małe porcje
- Najadaj się do 70% sytości. Zawsze pozostawiaj miejsce na coś jeszcze, ale nie zapełniaj go.
- Nie głodź się, bo gdy już zasiądziesz za stołem, głód spowoduje, że zjesz za dużo. Staraj się jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia, zwłaszcza śniadanie i niezbyt obfity obiad. W ten sposób unikniesz wieczornego napadu głodu i zjesz mniej podczas świątecznej biesiady
- Pij dużo niesłodzonych płynów, które na dłużej utrzymują uczucie sytości np.: herbaty bez cukru, wody mineralnej
- Rusz się zza stołu! Półgodzinny wolny spacer to nawet 130 spalonych kcal
Komentarze do: Aktywnie i w dobrym humorze, czyli jak zdrowo przeżyć Święta