Podczas pięcioletnich badań rynku, dowiedziono, że dorośli Amerykanie zażywają suplementy diety częściej niż kiedykolwiek, donosi National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES).
Do najnowszych badań, użyto danych z internetowych ankiet, przeprowadzonych przez firmę badającą rynek światowy: Ipsos Public Affairs dla CRN (Council for Responsible Nutrition), waszyngtońskiego stowarzyszenia suplementacji USA.
Badania dotyczyły całorocznych zachowań żywieniowych oraz suplementacji. Obserwacje poczyniono na podstawie badań, zleconych przez CRN, a wykonanych przez Ipsos w latach 2007 i 2012. Od 2000 roku nadal się je gromadzi: internetowe ankiety wypełnia co roku około 2.000 dorosłych Amerykanów.
Witaminy dla większości
Przez 5 lat, na potrzeby analizy, badacze przyglądali się rozpowszechnieniu wzbogacania diety o suplementy. Ponadto, w 2011 roku, zwrócili szczególną uwagę na informacje, które podali respondenci, odnosząc się do zmian nawyków żywieniowych związanych z suplementacją.
Wyniki pokazały, że:
- Ilość respondentów zażywających suplementy diety, wahała się między 64 – 69% przez 5 lat;
- Respondenci, którzy regularnie stosują suplementację to: 45 – 53% (co jest nieco zbliżone do wyników NHANES);
- Respondenci, zażywający kilka rodzajów suplementów w okresie 5 lat, stanowili około 28 – 36%, natomiast, liczba tych, którzy jedynie zażywali dodatkowe witaminy to: 17 – 24%;
Zobacz również:
Głównymi powodami stosowania suplementacji przez respondentów, były: ogólne polepszenie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia oraz uzupełnienie substancji odżywczych w organizmie.
Wyniki badań wykazały także, iż osoby, które stosują suplementację są bardziej przychylne zastosowaniu zmian swojego stylu życia na zdrowsze, jak: regularne ćwiczenia, wizyty u lekarza, zbalansowanie diety, utrzymanie zdrowej wagi, wyregulowanie godzin snu.
Suplementacja powszechną praktyką
Okazuje się, że nauka jest ważnym czynnikiem dla stosowania suplementów. Współautor i prezes ds. komunikacji w CRN, Judy Blatman wyjaśnia: „Dane wskazują na powszechność stosowania suplementacji i w przeciwieństwie do niektórych opinii, nie chodzi tu o osłabienie stanu zdrowia badanych, ale świadomy, indywidualny wybór sięgania po to, co sprawia, że są zdrowsi.”
Wyniki sugerują, że zażywanie suplementów jest jednym z komponentów strategii pełnego zdrowego odżywiania. W grudniu, 2013 roku, badanie wywołało żywą dyskusję, kiedy to opublikowano efekty tzw. trzech studiów badań Annals of Internal Medicine, dotyczących korzyści, wynikających z rutynowego stosowania witamin i suplementów mineralnych dla organizmu. W temacie wydawniczego problemu, wypowiedziała się grupa ekspertów z branży medycznej, która uznała, że multiwitaminy to „strata pieniędzy”, ponieważ w ogólnym ujęciu, nie mogą one zapobiec chorobom lub śmierci, mało tego, są w stanie zaszkodzić dobrze odżywiającym się dorosłym.
Opracowała: Agata Sugak
Komentarze do: Amerykanie stosują suplementację częściej, niż dotychczas sądzono