Szukaj

Balon, z którym pokonasz otyłość

Wstydzisz się swojej nadwagi, denerwuje cię to, że nie potrafisz zmienić swoich nawyków jedzenia? Pragniesz schudnąć, jednak mimo stosowania przeróżnych niskokalorycznych diet i zażywania leków odchudzających, nadal zmagasz się z efektem jo-jo i otyłością? Sprawdź, czy kwalifikujesz się do nieoperacyjnego leczenia otyłości balonem dożołądkowym. Efekty osiągniesz już po sześciu miesiącach. 



Zbyt wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi, choroby kręgosłupa i stawów, nadciśnienie i inne schorzenia układu krążenia – to skutki nadwagi i otyłości, z jaką coraz większa liczba osób ma do czynienia. Wiele osób, mimo licznie podejmowanych prób odchudzania się na własną rękę, nie jest w stanie sobie pomóc.

W takiej sytuacji warto rozsądnie podejść do sprawy i z pomocą udać się specjalisty. Powinien zgłosić się do niego każdy, kto ma problem z nadwagą i otyłością, ale również osoby cierpiące na inne jednostki chorobowe, gdzie odpowiednio zbilansowana dieta odgrywa kluczącą rolę w leczeniu. Dietetyk, oprócz ułożenia odpowiedniego jadłospisu, oferuje wsparcie i motywuje pacjenta w trakcie jego dietoterapii,  aby wspólnie osiągnąć upragniony cel. Szczególnie pomocne u pacjentów z dużą nadwagą może okazać się nieoperacyjne leczenie otyłości balonem dożołądkowym. Co to takiego?

Leczenie otyłości balonem polega na założeniu do żołądka na okres sześciu miesięcy specjalnego miękkiego, silikonowego balonu Orbera. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas miało to miejsce w diecie pacjenta. Uczucie sytości osiągane szybciej po jedzeniu małych porcji, powoduje łatwiejszą zmianę nawyków żywieniowych i zaadoptowanie się do nowego, zdrowszego trybu życia. W konsekwencji pacjent łatwiej i szybciej obniża swoją masę ciała.


Zaletą tej metody odchudzania jest przede wszystkich małoinwazyjność, co w dużej mierze zawdzięczane jest temu, że zabieg ten nie wymaga przeprowadzenia operacji. Balon Orbera wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. Balon wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej, co powoduje zmniejszenie łaknienia oraz daje uczucie wczesnej sytości. Do roztworu dodawany jest barwnik, który pozwala stwierdzić ewentualną nieszczelność balonu lub jego pęknięcie. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania balonu pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających, a do domu może wyjść już po kilku godzinach.


Po upływie sześciu miesięcy, balon zostaje usunięty w trakcie półgodzinnego zabiegu endoskopowego, podobnego do zabiegu zakładania. W trakcie, gdy pacjent pozostaje pod wpływem środków znieczulających, lekarz za pomocą endoskopu opróżnia i usuwa balon z żołądka. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia, aby minęło działanie środka znieczulającego. Po tym czasie, osobie poddanej zabiegowi pozostaje już tylko cieszyć się z osiągniętych efektów i starać się utrzymywać wypracowane przez ten czas nowe nawyki żywieniowe.
Jaka jest skuteczność tej metody? W obszernym badaniu europejskim z 2005 roku, przeprowadzonym na grupie 2515 pacjentów potwierdzono, że po zastosowaniu balonu dożołądkowego średnia utrata masy ciała po sześciu miesiącach wyniosła 20 kg, a procentowa utrata nadmiernej masy ciała aż 33,9% .

Jak każda procedura medyczna, nieoperacyjne leczenie otyłości ma też pewne przeciwwskazania medyczne, które mogą uniemożliwić zastosowanie balonu Orbera u niektórych pacjentów, dlatego osoby zainteresowane zabiegiem muszą najpierw przejść kwalifikację. Pacjenci, którzy chcieliby mieć wykonany tego typu zabieg w Prywatnej Lecznicy Certus, w pierwszej kolejności powinni umówić się w rejestracji (osobiście lub telefonicznie) na wizytę w Centrum Endoskopii, podczas której lekarz wykona gastroskopię i zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. W przypadku, gdy pacjent przejdzie badanie pomyślnie, kierowany jest on następnie na konsultację internistyczną, połączoną z kompletem badań laboratoryjnych i obrazowych.

Ostatni etap to konsultacja psychologiczna. Jeśli wynik wszystkich badań jest pozytywny, pacjent umawiany jest na zabieg leczenia otyłości. Przeciwwskazaniami do tej metody są między innymi: przebyta uprzednio operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego, zaparcia, zrostowe zapalenie otrzewnej lub znaczna przepuklina rozworu przełykowego, stwierdzona poważna choroba nerek, wątroby lub płuc, przewlekłe, długotrwałe leczenie steroidowe, niechęć do poddania się nawykom żywieniowym, niezbędnym do powodzenia terapii, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków/leków w okresie ostatnich 12 miesięcy, a także ciąża lub karmienie piersią.