Szukaj

Borówka amerykańska - właściwości i zastosowanie

Borówka amerykańska to jeden z najpopularniejszych owoców, który chętnie wybieramy w sklepach i na targach. Niestety nie jest tania, a zbiorów najlepszej jakości możemy szukać tylko w czasie wakacji. Mimo to warto po nią sięgać, ponieważ oprócz wyjątkowego, słodkiego smaku ma również wiele właściwości, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

Borówka amerykańska - właściwości i zastosowanie

Borówka wysoka, bo tak brzmi właściwa nazwa tego owocu, przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej. Wkrótce zdobyła popularność na całym świecie, a do największych jej producentów należą kolejno: Stany Zjednoczone, Kanada i Polska. Nasz kraj produkuje rocznie około 11 tys. ton owoców, co daje pierwszą lokatę w Europie. Przyjrzyjmy się zatem borówce amerykańskiej , której nie może zabraknąć w naszym codziennym menu.

Właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej

Wpływ borówki amerykańskiej na odchudzanie

100 g dostarcza około 56 kcal; borówka zawiera głównie węglowodany, a także znikome ilości białka oraz tłuszczu. Obecność błonnika pełni ważną rolę podczas diety odchudzającej. Wpływa on na wolniejsze i dokładniejsze trawienie posiłku, a to z kolei przyspiesza nasz metabolizm, którego sprawne funkcjonowanie jest niezbędne podczas redukcji wagi. Dodatkowo borówka amerykańska zawiera polifenole, czyli związki chemiczne skutecznie powstrzymujące gromadzenie tłuszczy w naszym organizmie. Zatem chcąc schudnąć parę kilogramów, możemy z powodzeniem zastąpić nasze desery zdrowym jogurtem naturalnym z dodatkiem borówki i miodu, nie tracąc nic na jej niepowtarzalnym smaku i aromacie. Warto na koniec dodać, że najlepsza odmiana tego owocu, czyli bluecrop, zawiera aż dwa razy mniej cukru niż borówki czernicy.

Borówka amerykańska jako przepis na młodość

Spożywanie borówki amerykańskiej zapewni nam przede wszystkim młody wygląd. Owoc posiada dużą ilość antocyjanów, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegając starzeniu się skóry. Zamiast inwestować w tabletki, które poprawią kondycję cery, warto sięgnąć po borówki, będące dodatkowo miłym urozmaiceniem w diecie. W domu można wykonać peeling do twarzy lub maseczki przeciwzmarszczkowe odżywiająco-regenerujące i oczyszczające z użyciem tego owocu. Te zabiegi nie tylko wygładzą cerę, ale również nadadzą jej zdrowy i promienny wygląd. Warto też wspomnieć, że aby zmniejszyć zaczerwienienia i ujednolicić koloryt skóry, należy nakładać regularnie maseczkę z borówki amerykańskiej i jogurtu naturalnego. W końcu wyciąg z owocu pomaga pozbyć się problemu, jakim są żylaki nóg, z którym walczy dziś wiele kobiet.

Wpływ borówki amerykańskiej na wzrok

Prace biurowe czy też zawód kierowcy spędzającego kilka godzin dziennie w podróży znacznie pogarszają kondycję wzroku. Spożywanie ekstraktu z soku borówki wpływa na polepszenie ukrwienia naszych gałek ocznych, a także stosuje się go w leczeniu i profilaktyce zaćmy oraz w zwalczaniu zwyrodnienia plamki żółtej, która może uszkodzić siatkówkę, a co za tym idzie, doprowadzić do zniekształcenia widzianego obrazu. Antocyjanozydy obecne w borówce znacząco spowalniają ryzyko stopniowego pogarszania się wzroku.

Borówka amerykańska w profilaktyce nowotworów

Przeciwutleniacze, dzięki którym zwalcza się w dzisiejszych czasach wszelakie choroby cywilizacyjne, są zawarte również w borówce amerykańskiej, a ich ilość jest wyższa niż w samych cytrusach. Warto dodać, że ten owoc ma również właściwości antynowotworowe. Kwas egalowy obecny w borówce przeciwdziała nowotworom przewodu pokarmowego, płuc i wątroby. Natomiast kwas foliowy zapobiega rozwijaniu się komórek rakowych w macicy. Zatem panie mogą z czystym sumieniem sięgać po borówkę, jednakże warto pamiętać o zasadzie „złotego środka".

Wpływ borówki amerykańskiej na serce i mózg

Regularne jedzenie borówek zmniejsza poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie również ryzyko chorób serca. Za to odpowiedzialna jest obecność polifenoli, których ilość wzrasta wraz z dojrzałością owocu. Wspomniane związki chemiczne zapobiegną miażdżycy i w efekcie zmniejszą ryzyko zawału.

W borówce znajdujemy witaminy A, B, C i E oraz minerały takie jak cynk, potas, sód, mangan, selen, które spowalniają proces starzenia się mózgu. Podczas badań laboratoryjnych dowiedziono, że spożycie borówek poprawia zdolność uczenia się i zapamiętywania, zatem osoby regularnie sięgające po ten owoc mogą poszczycić się doskonałą pamięcią. Przeciwdziałanie procesowi starzenia się mózgu może pomóc zapobiegać takim chorobom jak Alzheimer.

Borówka amerykańska w kuchni

Samo spożywanie świeżej i dobrze umytej borówki amerykańskiej jest przyjemne, smaczne i zdrowe, ponieważ nieprzetworzony owoc zachowuje wszystkie swoje właściwości. Warto jednak przyjrzeć się wszelkim pomysłom na dania i przekąski z borówką w roli głównej. Przykładowo na śniadanie można przygotować owsiankę, którą posypiemy tym owocem i która zapewni nam sytość jeszcze przez kilka godzin. Na deser warto przyrządzić zmiksowane borówki z dodatkiem jogurtu naturalnego, ciasteczek owsianych, miodu i cytryny, a następnie podawać taką przekąskę w pucharkach. Shake z borówek amerykańskich z dodatkiem mleka lub kefiru jest idealnym wzmacniaczem przed lub po intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli znudzą nam się słodkie dania, owoc można dodać do mięs, aby słodkim akcentem przełamać smak potrawy.

Borówka amerykańska w naszym ogródku

Jak już wspomniano, borówka amerykańska zakupiona w sklepie jest droga i nie zawsze mamy pewność, czy jej jakość nam odpowiada. Dlatego idealnym rozwiązaniem może być posadzenie paru krzewów we własnym ogrodku. Nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to mamy gwarancję, że owoc jest zdrowy i odpowiednio pielegnowany.

Krzewy borówek można sadzić cały sezon zależnie od tego, czy posiadamy sadzonki. W centrach ogrodniczych znajdziemy 30-40 cm drzewka, które odpowiednio posadzone, przy dobrych warunkach atmosferycznych zaczną owocować juz na przyszły rok. Należy pamiętać, że borówka potrzebuje nasłonecznionego miejsca bez zbytniej ilości wody. Gleba, w której zasadzimy krzew, musi być lekka i przepuszczalna. Warto również wzbogacać od czasu do czasu ziemię dookoła borówki torfem, który zapewni krzewowi odpowiedni wzrost. Bardzo istotne jest nawożenie i regularne nawadnianie, zwłaszcza w pierwszym roku. Owoce dojrzewają od połowy lipca do początków września. Należy zbierać borówkę o niebiesko-granatowym zabarwieniu, ponieważ te o różowym kolorycie są kwaśne i mało smaczne. Trzeba też zwracać uwagę, aby nie przegapić zbioru, gdyż przejrzałe borówki szybko fermentują i mają charakterystyczny alkoholowy posmak.

Autor: Zuzanna Majeran

Komentarze do: Borówka amerykańska - właściwości i zastosowanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz