Brązowa tkanka tłuszczowa to wyspecjalizowana tkanka u ssaków, która służy do generowania ciepła (termogeneza). Biała tkanka tłuszczowa jest związana z większą masą ciała, natomiast ta brązowa – z niższym indeksem BMI oraz większą konsumpcją energii.
Naukowcy od dawna zastanawiali się nad pomysłem przeszczepiania brązowego tłuszczu. Transplantacja taka miałaby być narzędziem terapeutycznym pomagającym zwalczać otyłość.
Artykuł przedstawiony w Journal of Clinical Investigation mówi o transplantacji brązowej tkanki tłuszczowej u myszy, która ma pozwolić określić, czy faktycznie taka interwencja może pomóc w walce z postępującą epidemią.
Zobacz również:
Przeszczepu dokonała dr Laure Goodyear z Joslin Diabetes Center w Bostonie.
Eksperyment obejmował dwie grupy myszy – na normalnej diecie i na diecie wysokotłuszczowej. Okazało się, że przeszczepiony brązowy tłuszcz w sposób znaczący zmniejszył masę ciała oraz poprawił wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy.
Co więcej, przeszczepiona tkanka wydziela hormony, łącznie z IL-6, który pośredniczy w metabolicznych mechanizmach w całym ciele.
Badanie pokazuje, że brązowy tłuszcz to ważny regulator metabolizmu, i pokazuje, że ta tkanka może być bardzo ważnym elementem terapii chorób wynikających z otyłości.