Zgodnie z badaniami Texas AgriLife, brzoskwinie, śliwki i nektarynki posiadają bioaktywne związki, które potencjalnie mogą zwalczać związaną z otyłością cukrzycę oraz choroby układu krążenia.
Rezultaty, które zostaną zaprezentowane na spotkaniu American Chemical Society w Filadelfii, wykazały, iż związki zawarte w owocach pestkowych mogą być bronią przeciwko zespołowi metabolicznemu, gdzie otyłość i stany zapalne prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, co potwierdza dr Luis Cisneros – Zevallos, technolog żywności z AgriLife.
„W ostatnich latach otyłość stałą się poważnym problemem społecznym ze względu na związane z nią kłopoty zdrowotne”, dodaje.
„W USA statystyki pokazują, że około 30 procent populacji ma nadwagę lub jest otyłymi, przy czym liczba ta rośnie w sposób alarmujący”, podkreślił jeszcze.
Choć przyznał, że styl życia, uwarunkowania genetyczne oraz dieta odgrywają kluczową rolę w tendencji ludzi do tycia, to „najpoważniejsze obawy związane z otyłością składają się na chorobę zwaną zespołem metabolicznym”.
Zobacz również:
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
„Nasze badania wykazały, że owoce pestkowe – brzoskwinie, śliwki i nektarynki – zawierają związki, które mogą potencjalnie walczyć z owym syndromem”, powiedział Cisneros – Zevallos.
„Nasze prace wskazują, że związki fenolowe obecne w wymienionych owocach działają przeciwzapalnie i przeciwcukrzycowo, a także mogą pomóc zmniejszyć utlenianie złego cholesterolu LDL, powodującego choroby układu krążenia”, dodał specjalista
Dodatkowo mieszanina związków bioaktywnych może działać równocześnie na różne komponenty schorzeń. Wszystkie z czterech głównych grup fenolowych mogą pracować w różnych komórkach – tłuszczowych, makrofagach i komórkach śródbłonka naczyń. Modulują przy tym różne geny i białka, w zależności od rodzaju związku.
„Każdy z tych owoców pestkowych zawiera podobne grupy fenolowe, jednakże w różnych proporcjach. Dlatego też wszystkie z nich są dobrym źródłem związków promujących zdrowie i mogą być stosowane wobec siebie uzupełniająco”, powiedział, dodając, iż jego zespół zamierza kontynuować prace nad tymi związkami, stosując je na mechanizmach molekularnych oraz do eksperymentów na myszach.
Komentarze do: Brzoskwinie, śliwki i nektarynki hamują otyłość