Szukaj

Chirurgiczne odchudzanie a cukrzyca

Nowe badania, opublikowane w „New England Journal of Medicine”, twierdzi, że chirurgiczne odchudzanie, w porównaniu do medycznej terapii, jest efektywnym i długotrwałym leczeniem dla cukrzycy typu drugiego u pacjentów z nadwagą.

Badanie pokazało, jak po chirurgicznym odchudzaniu pacjenci nie musieli dostarczać organizmowi insuliny, a część z nich nawet trzy lata po zabiegu nie musiała zawierać leków dla chorujących na cukrzycę.

Dr Sangeeta Kashyap, endokrynolog, mówi: „Widzimy pacjentów, których życie jest zniszczone przez cukrzycę. Po trzech latach te badania pokazują, że chirurgiczne odchudzanie jest bardziej efektywne, jeśli chodzi o trwałość skutków”. Badanie pokazało, że ponad 90% pacjentów, u których przeprowadzono chirurgiczny zabieg odchudzania, straciło 25% wagi swojego ciała oraz byli w stanie kontrolować cukrzycę bez zażywania leków oraz zastrzyków insuliny.

Tylko 5-10 % pacjentów z grupy po trzech latach potrzebowało insuliny, kiedy w grupie porównawczej, w której stosowano terapię lekami, 55% pacjentów w tym czasie potrzebowało insuliny. Badania pokazały również, że pacjenci po operacji doświadczyli poprawy jakości życia i mogli zmniejszyć zażywanie leków na ciśnienie oraz wysoki cholesterol.

Otyłość to główny czynnik dla cukrzycy typu drugiego, który dotyka jednego na trzech Amerykanów, podnosząc sam termin „otyłości” do rangi choroby epidemicznej. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w 2050 roku jeden na trzech Amerykanów będzie miał cukrzycę.

Operacje odchudzające to seria zabiegów, która pozwala na zredukowanie wagi przez zmniejszenie rozmiarów żołądka. Badanie wzięło pod uwagę dwa rodzaje zabiegów: obwodnicę żołądkową i gastrektomię. Obwodnica żołądkowa polega na wycięciu jelita cienkiego i ponownym skierowaniu go do małej torebki żołądka, natomiast gastrektomia polega na usunięciu niewielkiej części żołądka.

Badanie wzięło pod uwagę 150 pacjentów, którzy chorowali na cukrzycę i nie byli pod odpowiednią kontrolą lekarską. Badacze podzielili ich na trzy grupy: pierwsza grupa opierała się tylko na intensywnej terapii medycznej, pacjenci drugiej mieli mieć zabieg obwodnicy żołądkowej, trzecia grupa gastrektomię. Po trzech latach, 37,5% pacjentów po zabiegu obwodnicy żołądka kontrolowało poziom cukru we krwi bez leków – w porównaniu do 5% z grupy polegającej na lekach i 24,5% pacjentów, którzy mieli gastrektomię. Średnia utrata wagi w grupie pierwszej była 5 do 6 razy niższa niż jej utrata w grupach po operacjach.

Z kwestionariuszy, wypełnianych przez pacjentów przed zabiegami oraz leczeniem oraz trzy lata po nich, badacze dowiedzieli się, że pacjenci po operacji zauważyli poprawę jakości życia. Badania pokazały również, że poziom albumin w moczu (miara funkcjonalności nerek) był mniejszy w grupach po operacji. Potrzebne są dalsze badania, by zaproponować operacje odchudzające jako możliwość leczenia cukrzycy u ludzi otyłych.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Chirurgiczne odchudzanie a cukrzyca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz