Szukaj

Chorzy na SM czerpią korzyści z diety niskotłuszczowej

W oparciu o badania, które odbyły się na Oregon Health & Science University w US, opublikowano wyniki stwierdzające, że osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane, które przez rok stosowały dietę na bazie produktów roślinnych, o znikomej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, wykazały pod koniec roku dużo mniejszy poziom osłabienia organizmu niż grupa kontrolna z SM, nie stosująca tej diety.

Były to pierwsze badania kliniczne z losową grupą kontrolną, które miały ustalić efekty niskotłuszczowej diety w leczeniu SM. Nie wykazano żadnych znaczących różnic wśród pacjentów z obydwu grup, ani w obrazach uszkodzeń mózgu uzyskanych za pomocą rezonansu magnetycznego MRI, ani innych metodach diagnozujących SM. Jednak przy małej liczbie uczestników, autorzy badań uważali, że znaczące zniwelowanie objawów przeciążenia fizycznego wymaga dalszych i szerzej zakrojonych badań nad dietą.

Osłabienie kondycji fizycznej może być bardzo destrukcyjne dla osób cierpiących na ustępująco-nawracającą postać stwardnienia rozsianego, zatem wyniki badań, pokazujące zauważalną poprawę kondycji wśród osób stosujących tę dietę, są bardzo pomocną wskazówką dla wszystkich chorych na SM.

Badania polegały na monitorowaniu działania diety McDougalla, nazwanej od jej twórcy dr. med. Johna McDougalla. Dieta ta jest częściowo oparta na diecie dr. med. Roya Swanka, zwalczającej SM, rozwijającej się w latach 40 i 50-tych XX wieku. Dieta McDougalla jest dietą o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, bazuje na produktach skrobiowych, warzywach i owocach, z całkowitym odstawieniem mięsa, ryb i nabiału.

Rozpoczęte w 2008 roku badania objęły grupę o najbardziej powszechnej postaci SM - remitująconawracającej - koło 85% chorych ma tę formę SM. Ten typ przebiegu choroby charakteryzuje się tzw. rzutami, czyli atakami pogorszenia funkcji neurologicznych, które są poprzedzielane okresami względnego polepszenia stanu lub czasami całkowitego zaniku objawów.

Podczas badań prowadzone było monitorowanie symptomów SM pośród uczestników, którzy stosowali dietę McDougalla przez 12 miesięcy i tych, którzy jej nie stosowali. Mierzono zakres wskaźników choroby i jej objawów, w tym obrazy rezonansu magnetycznego MRI uszkodzeń mózgu, częstotliwość nawrotów dolegliwości, niepełnosprawność wynikającą z choroby, wagę ciała i poziom cholesterolu.

Wyniki nie wykazały żadnych różnic między grupą na diecie, a grupą kontrolną w rozmiarze uszkodzenia mózgu przez SM. Obydwie grupy nie odbiegały od siebie również pod względem częstości nawrotów i stopnia niepełnosprawności wywołanego przez chorobę. Grupa na diecie wyraźnie straciła na wadze ciała bardziej niż grupa kontrolna i miała znacząco niższy poziom cholesterolu. Ponadto uczestnicy po diecie otrzymali dużo lepsze wyniki testów sprawdzających ich jakoś życia i ogólne samopoczucie.

Ilość uczestników badania była względnie mała - 53 uczestników ukończyło testy, przy czym 27 należało do grupy kontrolnej, a 22 było na diecie i przestrzegało jej.

Współautor badań, dr med. Dennis Bourdette uważa, że pokazano, jak dieta niskotłuszczowa może być pomocna w polepszeniu kondycji osób cierpiących na SM, ale konieczna jest kontynuacja badań z liczniejszą grupą uczestników, podczas których będzie można dokładniej przyjrzeć się wpływowi diety na polepszenie kondycji chorych oraz wyeliminowanie innych symptomów stwardnienia rozsianego.

Komentarze do: Chorzy na SM czerpią korzyści z diety niskotłuszczowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz