Cynamon - właściwości i działanie
Cynamon jest podobno najstarszą przyprawa świata - jego właściwości były znane już w starożytności. Chińczycy i Egipcjanie wykorzystywali go na wiele sposobów. Jest smaczną przyprawą o cudownym aromacie, którą można wykorzystać w kuchni. Swoje zastosowanie znajduje także w medycynie.
Cynamon otrzymywany jest z kory drzewa cynamonowego, które rośnie w Ameryce południowej oraz Azji. Jest to przyprawa o bardzo charakterystycznym zapachu i smaku. Może być ciekawostką, że istnieją cztery rodzaje cynamonu – najpopularniejszymi są Cejloński i Cassia. W sklepach najczęściej znajdziemy cynamon Cassia.
Właściwości cynamonu
Najczęściej wykorzystujemy cynamon w kuchni, szczególnie w okresie świątecznym. Jego charakterystyczny zapach często kojarzymy z Bożym narodzeniem, domowymi piernikami i rodzinną atmosferą. Warto jednak używać tej przyprawy przez cały rok, gdyż posiada wiele cennych składników odżywczych. Cynamon jest bogatym źródłem błonnika, magnezu, wapnia i żelaza. Jest także naturalnym antyoksydantem – wspomaga zwalczanie wolnych rodników, przez co proces starzenia się komórek zostaje opóźniony. Cynamon posiada także właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne, pomaga też w procesach trawiennych.
Zobacz również:
Działanie cynamonu
Cynamon zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Niejednego zaskoczy jego wszechstronne działanie – przede wszystkim lecznicze. W starożytności był stosowany w celu zwalczenia przeziębienia, nudności, bólu brzucha, zarówno towarzyszącego problemom trawiennym, jak i związanego z dolegliwościami miesiączkowymi. Dzisiaj już wiadomo, że jego działanie jest o wiele cenniejsze niż myśleli nasi przodkowie.
Cynamon obniża poziom złego cholesterolu (lekarze zalecają ½ łyżeczki cynamonu dziennie). Ponad to, pomaga regulować poziom cukru we krwi – ma to znaczenie szczególnie dla osób chorych na cukrzycę, gdyż prawdopodobnie zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny.
Przyprawa ta także zalecana jest ludziom cierpiącym na choroby nowotworowe, ponieważ dowiedziono, że hamuje rozprzestrzenianie komórek rakowych. Dodatkowo, korzystnie wpływa na pamięć i poprawia funkcje poznawcze.
Cynamon powinny wprowadzić do swojej diety osoby, u których występuje trądzik, gdyż pomaga zwalczać ropne wypryski, rozjaśnia cerę oraz łagodzi zaczerwienienia i przebarwienia. Warto też dodać, że może być też wykorzystywany w dietach odchudzających. Dowiedziono, że przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga proces trawienia, a co za tym idzie, pomaga oczyścić organizm, co powoduje utratę zbędnych kilogramów.
Czy cynamon może zaszkodzić?
Niestety tak. Przyprawa nie jest zalecana kobietom w ciąży, gdyż może doprowadzić do przedwczesnego porodu, należy też wiedzieć, że może posiadać właściwości poronne. Stosowany zewnętrznie, np. w postaci olejku cynamonowego, może powodować podrażnienia skóry, które najczęściej występują u dzieci. Trzeba też pamiętać, że cynamon jest silnym alergenem, dlatego osoby uczulone na tę przyprawę powinny go unikać.
Jak widać, cynamon posiada wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie – swoje zastosowanie znajduje zarówno w kuchni, jak i medycynie, jednak nie powinno się zapominać, że w niektórych sytuacjach może zaszkodzić. Zatem wniosek jest jeden – jedzmy cynamon, jednak nie przesadzajmy z jego ilością.
Jagoda Marek
Komentarze do: Cynamon - właściwości i działanie