Czerwona herbata
Czerwona herbata znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych, jak i wspomagających odchudzanie. Czerwona herbata zanim trafi na półki sklepowe musi przejść staranny proces fermentacji, który sprawi, że napar z suszu tej herbaty będzie miał ziemisto - korzenny smak i aromat. Chiny i Tajwan jako pierwsze zasłynęły z czerwonej herbaty i to właśnie one wypuszczają na światowy rynek najwięcej tego cudownego napoju.
Czerwona herbata może się okazać naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce w nadwagą. Już od wieków można usłyszeć jak zachwycają się nią różne narodowości, przeprowadzając kolejne badania, które dowodzą skuteczności czerwonej herbaty w odchudzaniu. Warto natomiast pamiętać, że czerwona herbata powinna być traktowana, jako „wspomagacz" w odchudzaniu, a nie jego główny element.
Czerwoną herbatę można parzyć kilkakrotnie, najlepiej jednak, aby parzenie trwało 3 - 5 minut w wodzie o temperaturze 95°C. Osoby, które chcą się pozbyć nadwagi powinny pić czerwoną herbatę bez dodatku cukru, który zwiększa jej kaloryczność.
Odmiany czerwonej herbaty
Czerwona herbata staje się coraz bardziej popularna również w Polsce, gdzie miłośników tego napoju stale przybywa. Nie sposób więc nie wspomnieć o tym, że mamy kilka gatunków czerwonej herbaty.
Czerwona herbata oolong
Herbatę czerwoną oolong można najprościej określić jako przejście pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Od herbaty zielonej odróżnia ją to, że przechodzi ona proces fermentacji, ale nie osiąga takiego poziomu fermentacji jak herbata czarna. W Polsce ten rodzaj herbaty nadal jest mało popularny i ciężko dostać ją w zwykłym sklepie.
Czerwona herbata puszong
Jest to kolejna odmiana czerwonej herbaty, która również jest w naszym kraju mało znana. Od herbaty oolong odróżnia ją przede wszystkim krótszy proces utleniania. Herbata puszong charakteryzuje się łagodnym smakiem, dlatego można powiedzieć, że jest to połączenie zielonej herbaty z oolongiem.
Czerwona herbata Pu-Erh
Na szczególną uwagę osób, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami zasługuje pewna odmiana czerwonej herbaty, która nazywana jest „pogromcą tłuszczu". Mowa tu oczywiście o Pu-Erh. Jest to najbardziej znana odmiana czerwonej herbaty, która już zdążyła zaskarbić sobie serca Polaków i zdobywa coraz większą popularność.
Zobacz również:
Właściwości czerwonej herbaty
Odchudzające właściwości czerwonej herbaty
Czerwona herbata jest znana przede wszystkim jako bardzo dobry sposób na odchudzanie, a oprócz tego jest po prostu pyszna. Nie ma nic lepszego niż połączenie dobrego smaku z utratą zbędnych kilogramów. Czerwona herbata swoje właściwości odchudzające zawdzięcza polifenolom, czyli substancjom, które regulują wydzielanie żółci, ułatwiają trawienie, przyspieszają przemianę materii i regulują pracę żołądka.
W odchudzaniu najważniejsza jest zróżnicowana dieta, która składa się z 4-5 posiłków dziennie, spożywanych w regularnych odstępach czasu, a także aktywność fizyczna. Warto jednak odróżnić odchudzanie za pomocą czerwonej herbaty od „głodówki herbacianej”. Głodówka polega na zastąpieniu pełnowartościowych posiłków, dużą ilością herbaty czerwonej. Oczywiście poza szybką utratą zbędnych kilogramów, doprowadzamy nasz organizm na skraj wycieńczenia, ponieważ nie dostarczamy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Odchudzanie to długotrwały proces, który ma sprawić, że z tygodnia na tydzień będziemy tracić zbędne kilogramy. Warto jednak pamiętać, że optymalna i bezpieczna dla naszego organizmu utrata wagi to ok. 4 kilogramy na miesiąc. Wszelkiego rodzaju głodówki czy diety ograniczające nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przyniosą nam efekt odwrotny do zamierzonego. Czerwona herbata wspomoże naszą walkę z nadwagą, ale należy pamiętać, że odchudzanie to nie sprint, lecz maraton. A czy Ty dobiegniesz do jego mety?
Zdrowotne właściwości czerwonej herbaty
Czerwona herbata słynie głównie ze swoich właściwości odchudzających. Jednak warto wspomnieć, że odchudzanie to nie jedyny plus wypijania codziennie kilku filiżanek tego naparu. Pod nazwą czerwonej herbaty skrywa się znaczniej więcej korzyści zdrowotnych. Zaleca się ją osobom chorym na miażdżycę czy mającym problemy z nadciśnieniem, ponieważ obniża ona poziom cholesterolu we krwi.
Napój zawiera bardzo dużo związków mineralnych i makroelementów, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Czerwona herbata chroni zatem zęby przed próchnicą, normalizuje ciśnienie, poprawia pamięć i ma działanie moczopędne. Zmniejsza ona również ryzyko chorób nowotworowych, co w dzisiejszych czasach jest niezwykłą zaletą. Dodatkowo czerwona herbata poprawia pracę układu pokarmowego, a także oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia wątrobę.
Przeciwwskazania do picia czerwonej herbaty
Skoro czerwona herbata ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych i wspomaga odchudzanie, to można się zastanowić czy występują jakiekolwiek skutki uboczne picia tego naparu. Jak wiadomo wszystko spożywane w nadmiernych ilościach może nam zaszkodzić. Podobnie jest z czerwoną herbatą.
Najważniejsze jest to, aby nie przekraczać dziennej, zalecanej dawki do spożycia, czyli nie więcej niż 6 filiżanek. Drugą bardzo ważną zasadą, którą należy przestrzegać, to nie pić czerwonej herbaty na pusty żołądek, gdyż wtedy zostanie wypłukany magnez z naszego organizmu. Osoby, które chorują na anemię mogą pić pić 1-2 filiżanki dziennie, gdyż większa ilość może wypłukać z organizmu żelazo. Jeśli będziemy przestrzegali powyższych zasad, to czerwona herbata nam nie zaszkodzi, a my będziemy mogli się cieszyć z jej zdrowotnych i odchudzających właściwości.
Autor: Justyna Lipka
Komentarze do: Czerwona herbata (8)
Czerwona herbata - działanie przeczyszczające
3Niestety mnie czerwona herbata przeczyszcza za bardzo...... pokaż całość
Czerwona herbata przyspiesza proces chudnięcia. Nie jest odchudzające. Trzeba dodatkowo wprowadzić dietę i ćwiczenia. Porównajcie efekty odchudzania i tępo spadania wagi, kiecy pije się czerwoną herbatę i kiedy się jej n... pokaż całość
Czerwona herbata, pita w zbyt dużych ilościach może mieć niepożądane działanie przeczyszczające. Wydaje mi się, że czerwona herbata, powinna być oczyszczająca itd. Ale jej zbyt częste stosowanie może doprowadzić do biegu... pokaż całość
Oolong
5Oolong to nie jest herbata czerwona, a turkusowa :).... pokaż całość
To chyba po prostu kwestia przyjętego nazewnictwa, z tego co wiem w Polsce herbata Oolong zaliczana jest do herbat czerwonych, natomiast w Chinach rzeczywiście grupę tych herbat określa się innym kolorem :) Ja przeczytał... pokaż całość
Według mnie oolong jest pomiędzy herbatą zielona a herbatą czarną.W przeciwieństwie do herbaty zielonej podlega ona procesowi utleniania, ale nie osiąga ona takiego poziomu utlenienia jak czarna herbata. Jest gdzieś pomi... pokaż całość
Cierpię na chorobę nadciśnieniową. Lekarz polecił mi pić oolong. Początkowo nie miałam pojęcia czym to jest, skąd to wziąć i jak się to parzy :) Jak się okazało, jest to czerwona herbata. Po zaczęciu kuracji oologiem zau... pokaż całość