Wewnętrzny zegar biologiczny jest odpowiedzialny za regulację codziennego rytmu naszego zachowania i wielu aspektów biologicznych. Okazuje się, że za pomocą jedzenia można połączyć przyjemne z pożytecznym – odżywić organizm i jednocześnie wpłynąć na jego działanie.
Na łamach czasopisma Cell Reports naukowcy przedstawiają nowy sposób regulacji zegara, poprzez manipulację dietą. Przede wszystkim ma to pomagać pacjentom i pokazywać, że insulina (hormon trzustki) może mieć wpływ na nastawienie naszego zegara biologicznego.
Wewnętrzny oscylator
Zegar biologiczny odgrywa kluczową rolę w czasie snu. Znajduje się wtedy w swojej stanie czujności i koordynuje niektóre procesy fizjologiczne. Steruje rytmem dobowym i zmienia nasze zachowanie w zależności od pory roku.
Dlaczego tak ważne jest dostosowanie się do jego rytmu?
Zobacz również:
- Przewlekłe rozsynchronizowanie rytmów fizjologicznych i środowiskowych nie tylko zmniejsza wydajność fizjologiczną, ale niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnych chorób np. cukrzycy, raka, problemów z krążeniem i zaburzeń snu. – mówi dr Makoto Akashi z Yamaguchi University w Japonii.
Synchronizujące działanie insuliny
Regulacja może odbywać się za pomocą światła lub jedzenia. Ostatni sposób jest zdecydowanie mniej znany, ale dzięki hodowli komórkowej, dr Akashi i jego współpracownicy odkryli, że insulina, która jest wytwarzana w odpowiedzi na karmienie, umożliwia nastawienie zegara dobowego. Taka synchronizacja prowadzi do zdecydowanie lepszego trawienia i wchłaniania.
Jak ulepszyć regulację?
Naukowcy proponują, by nasze obiady składały się z produktów, które wzmagają wydzielanie insuliny. To postęp w stronę regulacji cyklu dobowego, jednak nadmierne wzmaganie w czasie śniadania, mogłoby przynieść odwrotny skutek.
Wyniki badań pokazują także, że zaburzenia funkcjonowania zegara oraz ewentualne skutki uboczne, częściej występują u osób zmagających się z cukrzycą typu 2. oraz bezpośrednio przyjmujących insulinę.
Komentarze do: Czy dieta pozwoli na regulację zegara biologicznego?