Otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną wynikającą z zaburzeń homeostazy energetycznej organizmu, która prowadzi do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do rozwoju powikłań wielonarządowych. Nie jest chorobą zakaźną, mimo to rozprzestrzenia się po świecie od 30 lat… Stanowi istotny problem epidemiologiczny i społeczny ze względu na dynamiczny wzrost częstości jej występowania, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych.
Dla zobrazowania ogromu problemu powiedzmy, że jeden na trzech Amerykanów i jeden Francuz na siedmiu cierpi na tę dolegliwość…
Znaczna większość przypadków śmiertelnych powiązanych z nadwagą wynika z problemów metabolicznych wtórnych, takich jak: cukrzyca, dyslipidemia i choroby sercowo-naczyniowe.
Jednak to nie tylko nadmierne spożywanie pokarmów jest winne występowaniu wspomnianych chorób, ale również sposób, w jaki organizm jest zdolny do zarządzania tą energią, do spalania bądź składowania tłuszczów i cukrów w organizmie.
Otyłość może wynikać z braku aktywności fizycznej, ze złego odżywiania, ale również może być spowodowana niedoborem neuronów w mózgu.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Skutki nadwagi
- Jemy mniej kalorii, a wciąż mamy problem z otyłością: jak to możliwe?
Naukowcy CNRS ujawnili, że za otyłość odpowiadać mogą neuropeptydy wydzielane w ośrodkowym układzie nerwowym i przewodzie pokarmowym. Wyróżnili znaczenie komórek nerwowych AgRP dla przyswajania pokarmów przez trzustkę, wątrobę czy mięśnie, w końcu winnych przybieraniu na wadze.
Neurony AgRP podwójnie winne
Zespół badaczy Uniwersytetu Paris Diderot odkrył, że myszy będące na zbilansowanej diecie stają się otyłe z powodu niedoboru neuronów AgRP (alarmujących o uczuciu głodu) w ich organizmie.
Natomiast myszy, które jadły regularnie wysokotłuszczowe produkty, nie zmieniły znacząco swojej wagi, gdyż nie magazynowały przyjętych tłuszczów, ale spalały je, przekształcając w energię.
Utrata neuronów AgRP zaburza uczucie głodu, w konsekwencji niedożywiony organizm sam produkuje tłuszcz, a tempo jego przemiany materii spada.
Brak równowagi w zdolności mózgu do koordynowania swoich tkanek mógłby tłumaczyć pojawienie się dysfunkcji metabolicznych na poziomie wielu organów, czyli tak zwanego zespołu metabolicznego.
Zespół ten skojarzony jest z otyłością trzewną, dyslipidemią, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Zwiększa ponad trzykrotnie ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Komentarze do: Czy otyłość jest chorobą mózgu?