Jak donosi raport z najnowszych badań opublikowany w październikowym wydaniu medycznego czasopisma American Academy of Neurology, spożywanie pomidorów surowych i przetworzonych obniża ryzyko udaru mózgu. Dzieje się tak za sprawą przeciwutleniacza zwanego likopenem.
Jak wykazały badania, osoby z wysokim poziomem likopenu we krwi miały 55 procent więcej szans na uniknięcie udaru niż uczestnicy, u których odnotowano niski poziom tego związku.
Badanie objęło 1 031 mężczyzn z Finlandii pomiędzy 46 a 65 rokiem życia.
Na początku projektu, u każdej z osób zmierzono zawartość likopenu we krwi, a następnie kontynuowano badania przez kolejne 12 lat.
W ciągu tego okresu, 67 uczestników doznało udaru. Wśród 258 mężczyzn z najniższym poziomem przeciwutleniacza we krwi, udar dotknął dwudziestu pięciu.
Zobacz również:
W przypadku osób, u których odnotowano wysoki poziom likopenu, udaru doznało tylko jedenastu.
Likopen najprawdopodobniej zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi, które są czynnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie udaru.
- Badanie potwierdziło tezę, że dieta bogata w warzywa i owoce pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, zmniejszając ryzyko udaru mózgu. Codzienne spożywanie pięciu porcji warzyw wiązałoby się z rzadszym występowaniem tej choroby na świecie – mówi Jouni Karppi, główny autor projektu z University of Eastern Finland w mieście Kuopio.
Obiektem badań były również takie przeciwutleniacze jak alfa–karoten, beta-karoten czy retinol, nie stwierdzono jednak zależności pomiędzy tymi związkami a ryzykiem udaru mózgu.
Komentarze do: Czy pomidory zmniejszają ryzyko udaru?