Wiele poprzednich badań analizowało korzyści płynące ze spożywania probiotyków. Znajdują się w nich „dobre” bakterie, które wspomagają zdrowie jelit. Nowe badania opublikowane w Hypertension sugerują, że spożywanie probiotyków może pomoc również przy problemach z wysokim ciśnieniem krwi.
Probiotyki to żywe drobnoustroje, które występują naturalnie w jelitach. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i regulują również ciśnienie krwi w organizmie. Wcześniejsze badania sugerowały, że probiotyki są dobre dla naszego zdrowia: wspomagają trawienie, pracę jelit i chronią przed szkodliwymi bakteriami.
W ostatnio przeprowadzonych badaniach, prowadzonych przez Dr. Jinga Suna, pracującego w Instytucie Zdrowia Szkoły Medycznej w Austrailli sugerują, że spożywanie probiotyków pochodzących z żywności i suplementów diety może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi.
Aby dotrzeć do tych informacji, zespół badaczy musiał przeanalizować 9 poprzednich badań, w których oceniano działanie probiotyków u 543 dorosłych osób z normalnym lub wysokim ciśnieniem krwi. Okazało się, że uczestnicy którzy spożywali codziennie przez 8 tygodni regularnie probiotyki, mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi i niższe ciśnienie rozkurczowe w porównaniu do osób, które nie spożywały probiotyków.
Zobacz również:
Efekt wpływu probiotyków najbardziej widoczny był u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Naukowcy zauważają również, że spożywanie probiotyków z niskim poziomem bakterii probiotyku w produkcie nie wpływa znacząco na poziom ciśnienie krwi w organizmie.
Pojawia się również hipoteza, które sugeruje, że probiotyki mogą mieć korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie, przez zmniejszenie stężenia cukru we krwi. Mogą wpłynąć również na oporność organizmu na insulinę, co przyczynia się do regulacji układu hormonalnego, który z kolei zarządza równowagą płynów i ciśnienia w organizmie.
Chociaż te ustalenia wykazują korzyści płynące z probiotyków, Jing Sung, jeden z autorów badania uważa, że lekarze nie powinni jeszcze stosować tej metody do regulacji ciśnienia krwi, ponieważ potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą dotychczasową teorię
Opracował: Damian Nowaczek
Komentarze do: Czy spożywanie probiotyków może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi?