Czym zastąpić sól?
Mięso, ryby, warzywa... nie potrzeba, nie ma takiej konieczności, żeby solić jedzenie, aby dodać mu smaku. A gdyby tak skorzystać z tego stwierdzenia, aby odkryć nowe smaki? Przeczytajcie, jakie porady daje nam Florian Coasne, szef kuchni z Nantes, we Francji. Jego podstawowa rada?
Gotować samemu. Jest to najepsze rozwiązanie, jeśli chcemy uniknąć konsumpcji zbyt dużych ilości soli.
Mięsa
Wołowina
Ma swoje miejsce pośród pieprzu. Istnieje wiele odmian tej przyprawy, nie tylko ten tak popularny pieprz czarny. Nie wahaj się więc, aby poszukać odrobiny egzotyki. Afrykański, jamajski, pochodzenia azjatyckiego – pieprz jest bardzo różny. I przynosi twoim daniom kolory i energię, której być może nie jesteś w stanie sobie wyobrazić.
Florian Coasne doradza zresztą, aby przyprawiać dania w ostatniej minucie, tuż przed podaniem, aby pieprz nie stracił swojego smaku w trakcie gotowania. Jeśli chodzi o dania tradycyjne, wybierzcie marynatę. Spróbujcie puścić wodze wyobraźni. Przeprowadź wszelkie możliwe testy, aby odnaleźć smaki, które są dla was kuszące. Spróbujcie goździków, kminku, kolendry.
Ze strony ziół, tymianek oraz liść laurowy bardzo dobrze czują się w parze z wolowiną. O szałwii często się zapomina, ale jest ona doskonała, kontynuuje nasz szef. Jej zapach jest uwodzicielski i posiada ona właściwości trawienne. A jeśli już wybieracie rośliny z rodziny cebulowatych, to nie zapomnijcie o posiekanym czosnku.
Baranina
Tak jak mięso wołowe, baranina bardzo dobrze łączy się z czosnkiem albo z tymiankiem. Możecie także sporóbować jej z miętą. Ale raczej nie myślcie o przyrządzaniu jej w sosie, tak jak brytyjczycy. Spróbujcie raczej przygotować tagine.
Zobacz również:
Drób i królik
Florian Coasne sugeruje przygotowywanie panierowanych eskalopek. Mieszając mąkę, z ubitym jajkiem oraz z tartą bułką. Ale można również zastąpić tę ostatnią obranymi orzechami, migdałami, kawałkami suszonych owoców (na przykład, cytrusów).
Przyprawić kminkiem, koprem albo anyżem, aby przynieść nieco świeżości, albo małymi ziarnami sezamu, które dodają chrupkości. Zauważmy również, że estragon i bazylia to wspaniałe substytuty. Nie można zapomnieć też o musztardzie, idealnej z królikiem, z umiarkowaniem jednakże, ponieważ ona sama zawiera sól.
Cielęcina
Takie mięso jest bardzo delikatne i miękkie, i bardzo lubi być przyprawiane. Tutaj również, bazylia i estragon będą idealne. Bardzo ważne jest, aby kreować smaki. Spróbujcie, na przykład, soku z cytryny, którym będziecie skraplać cielęcinę, albo jeszcze proszku curry.
Wieprzowina
To mięso lubi mieszankę przypraw. Tradycyjne curry, ale również kurkuma i anyż. Mieszanka pięciu przypraw (goździki, pieprz, anyż, koper oraz cynamon) również bardzo dobrze zadziałają i przydadzą nieco hinduskiego smaku.
Ryby
Zaletą ryb morskich jest to, że są one już słone, odnotowuje Florian Coasne. Mała szczypta curry, szafranu, nasion kolendry, dodane przed gotowaniem zapewnią waszym rybom bardzo kuszący zapach. Możecie również spróbować anyżu. I, naturalnie, rozmarym oraz liść laurowy zawsze mają pewne zalety.
Ryż i makarony
Zastąpcie sól substytutami o łagodnym smaku, a w ten sposób zachowacie początkowy smak produktu. Na przykład, gotujcie ryż z bukietem ziół, a następnie dorzućcie nieco czosnku, imbiru albo anyżu. Jeśli chodzi o makarony, zróbcie to samo.
Przygotujcie zawiesinę z pomidora – należy je obrać i pozbawić pestek. Nic łatwiejszego. Zróbcie krzyżowe cięcie przy ogonku i zanurzcie na kilka sekund w rondlu z wrzącą wodą. Skórę wtedy jest bardzo łatwo usunąć. Następnie podgrzejcie olej z oliwek w wielkim rondlu, dorzućcie pomidory, bazylię, cebulę... gotujcie jakieś 20 min na małym ogniu. Możecie doprawić taki sos świeżym jogurtem wymieszanym z wyciśniętym czosnkiem. Taka mieszanka jest idealna.
Ziemniaki
Ziemniaki bardzo lubią suszone zioła oraz egzotyczne przyprawy. Spróbujcie zrobić ziemniaki pieczone w piecu, z sosem na bazie świeżej śmietany z posiekanym szczypiorkiem. Zobaczycie, że soli w ogóle wam nie brakuje. Nie zaniedbujcie również pietruszki.
W końcu, wiedzcie, iż od jakiegoś czasu istnieje sól 100% naturalna i … płynna. Pozwala ona zredukować od 2 do 3 razy konsumpcję sodu. Kilka kropli w rzeczywistości wystarczy, aby nadać jedzeniu autentyczny smak soli.
Rozumiecie, że sól nie jest niczym niezbędnym w kuchni. Zioła, przyprawy... substytutów jest mnóstwo. Celem tej gry jest eksperymentowanie oraz odnalezienie smaków, które odpowiadają wam najbardziej.
Komentarze do: Czym zastąpić sól?