Dieta 1000 kalorii
Główna zasada tej diety, jest takie dopieranie składników, by ich wartość kaloryczna nie przekraczała 1000 kalorii dziennie. Posiłków jemy 5 w ciągu dnia i bardzo ważne jest, aby nie omijać żadnego z nich. Na śniadanie powinno przypadać 250 kalorii, na drugie śniadanie 100 kalorii, na obiad 350 kalorii, podwieczorek 200 i na kolację 100 kalorii. Posiłki komponujemy tak, aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Menu musi być bardzo zróżnicowane. W jego skład powinny wchodzić: warzywa, owoce, chude mięso, produkty zbożowe, kasze gryczane oraz ryby. Ważne, aby zrezygnować ze słodzenia i zmniejszyć ilość takich produktów jak tłuste mięso, wędliny czy też żółty ser. Pod żadnym pozorem podczas diety 1000 kcal nie wolno spożywać alkoholu!
Sprawdź zawartość kalorii w produktach: Zobacz ile kalorii ma to co jesz!!!
Niezbędne będą tabele kaloryczne, które dobrze umieścić sobie w jakimś widocznym miejscu, aby w doborze posiłków nie przekroczyć ustalonego limitu. Warto codziennie zapisywać wszystko, co zjemy, aby łatwiej było nam kontrolować ilość spożywanych kalorii. Spożywajmy produkty zwiększające uczucie sytości, szczególnie przetwory zbożowe bogate w błonnik - chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe, otręby, musli, kasze, warzywa i nieduże ilości owoców. Zamiast smażyć, gotujmy (także na parze) lub pieczmy w folii oraz ograniczmy spożycie soli do około 5 g/dzień (około 1 łyżeczki) i ostre przyprawy, które zaostrzają apetyt. Jedzmy na mniejszych talerzach, ponieważ stwarza to pozory obfitości, powoli i dokładnie przeżuwajmy jedzenie, szybciej poczuć sytość.
Dieta wymaga od nas systematyczności i samokontroli, ale dzięki temu z czasem możemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przeciętny ubytek wagi to 1 kg na tydzień, czyli około 4 kg na miesiąc. Jednak może się zdarzyć, że w pierwszych tygodniach diety stracimy więcej kilogramów, niż to jest w założeniu. Nie popadajmy w euforii, ponieważ spowodowane jest to tym, że nasz organizm traci głównie wodę stąd tak ważne jest abyśmy pili, aby nie dopuścić do odwodnienia (około 3 litrów płynów - najlepiej wodę mineralną niegazowaną) na dobę.
Zobacz również:
Przykładowy jadłospis:
I śniadanie:
- kawa z mlekiem (0,5%)
- 2 kromki chleba żytniego razowego z 2 cienkimi plasterkami gotowanej szynki oraz kilkoma plasterkami ogórka.
II śniadanie:
- 2 brzoskwinie
Obiad:
- szklanka barszczu czerwonego czystego
- pieczone udko kurczaka (bez skóry)
- gotowane warzywa
Podwieczorek:
- jeden grejpfrut
Kolacja:
- pierogi leniwe z chudego twarogu.
Sprawdź zawartość kalorii w produktach: Zobacz ile kalorii ma to co jesz!!!
To od dawna znana i sprawdzona dieta, została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Nie ma skomplikowanych zasad, nie wymaga ani bardzo urozmaiconego jadłospisu, ani wielkiej umiejętności gotowania. Pamiętajmy abyśmy dołączyli do całej kuracji aktywność fizyczną, bo połączona z dieta przynosi najlepsze efekty w gubieniu tłuszczu. Jednak minusem jest niewątpliwie to, że wymaga ciągłego liczenia kalorii, ważenia porcji. Jest dość uciążliwa, zwłaszcza na początku. Nie można jej samodzielnie stosować przez długi czas. Jeśli chcemy przy niej pozostać dłużej niż miesiąc, powinniśmy poradzić się lekarza.
• Śniadanie => 200 kcal
· II śniadanie => 150 kcal
• Obiad => 350 kcal
· Podwieczorek => 100 kcal
• Kolacja => 200 kcal
Sprawdź zawartość kalorii w produktach: Zobacz ile kalorii ma to co jesz!!!
Z reguły dieta trwa miesiąc, lecz jeśli chcesz ją przedłużyć, musisz to koniecznie skonsultować z lekarzem - nie bagatelizuj tego, pomimo tego, że dieta uznawana jest powszechnie za bezpieczną i nie wywołującą negatywnych skutków ubocznych, o ile dba się o to, by posiłki były jak najbardziej urozmaicone. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to odpowiednia terapia dla osób otyłych - idealna zaś dla tych z niewielką nadwagą.
Kategorycznie należy zmniejszyć ilość produktów takich jak: tłuste mięso, wędlina, żółte sery, a także alkohol, którego spożywanie jest właściwie całkowicie zabronione.
Przerwa między posiłkami powinna wynosić ok. 3 godzin. W czasie przerwy nic nie zjadamy! Nie można sądzić, że jeśli zjemy sobie np. jabłko, to nic się nie stanie - nawet taką drobną przekąskę traktujemy już jako osobny posiłek.
Sprawdź zawartość kalorii w produktach: Zobacz ile kalorii ma to co jesz!!!
Komentarze do: Dieta 1000 kalorii