Dieta a nowotwór jelita grubego
W dyskusji o zapobieganiu nowotworom pojawia się często argument o zależności odpowiedniego sposobu odżywiania z zachorowalnością na raka. W poniższym tekście pragniemy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu w związku z profilaktyką raka jelita grubego. Według opracowania Janusza Cioka oraz Agnieszki Dolnej z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, ok. 20 - 30% wszystkich nowotworów złośliwych jest dietozależnych.
Rak jelita grubego należy do tej grupy. Naukowcy starają się udowodnić zależności pomiędzy składnikami żywnościowymi, a chorobą. Według Cioka i Dolnej, najbardziej uzasadnione w tym zakresie są badania dotyczące znaczenia tłuszczów i błonnika pokarmowego w naszym jedzeniu.
Według statystyk zachorowalność na raka jelita grubego (RJG) w Polsce jest zbliżona do poziomu w innych krajach europejskich o podobnym stylu życia i kulturze żywieniowej. W Polsce jednak znacznie później wykrywa się chorobę. Polacy zbyt mało czasu poświęcają zdrowiu, boją się wizyt u lekarzy, często sami się diagnozują i leczą. Zbyt mało mówi się w naszym kraju o profilaktyce. Rak jelita grubego jest chorobą rozwijającą sie niejednokrotnie długo i bezobjawowo. Pani Dr Mirosława Gałęcka, specjalista w zakresie wczesnej diagnostyki RJG oraz terapii mikrobiologicznej, zwraca uwagę, że problem ten dobrze obrazuje amerykańska kampania uświadamiająca: „ Czujesz się wspaniale, masz dobry apetyt i dopiero 50 lat... W takim razie masz typowe objawy raka jelita grubego". Badania profilaktyczne, takie jak marker nowotworowy Tumor M2-PK, powinny być wykonywane nawet u młodych ludzi, po 35 roku życia, u których nie występują dolegliwości. Przyczyną występowania raka jelita grubego mogą być bowiem: złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek takich jak alkohol i papierosy. Występowaniu raka sprzyjają ponadto przypadki zachorowań na nowotwory w rodzinie.
Zobacz również:
Pani dr Gałęcka wymienia: „Jemy za dużo węglowodanów, za duże porcje, a posiłki spożywamy w ciągu dnia zbyt rzadko! Nasza dieta zawiera za mało owoców i warzyw, błonnika, produktów pełnoziarnistych, oliwy z oliwek, kwasów omega 3. Jemy mało ryb, a za dużo mięsa. Długofalowo ma to wpływ na stan śluzówki układu pokarmowego, florę bakteryjną, zaparcia, które powodują mutacje nowotworowe... Jedzenie typu fast food oraz spożywanie wysoko przetwarzanych produktów poddawanych obróbce wysokotermicznej także poważnie szkodzą naszemu zdrowiu!".
Jak zatem powinniśmy odżywiać się, by zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia poważnych dolegliwości związanych z chorobami przewodu pokarmowego, w tym raka jelita grubego?
- Jeść 5 razy dziennie;
- Spożywać małe porcje;
- Wzbogacić nasze menu o dużą ilość warzyw i owoców, o co szczególnie łatwo w okresie wiosennym i letnim;
- Upewnić się, że w naszej diecie nie zabraknie produktów z dużą zawartością błonnika i tłuszczy roślinnych;
- Duże ilości mięsa spożywane w ciągu tygodnia zamieńmy na ryby, zawierające tłuszcze omega 3, wspomagające perystaltykę jelit.
Notka biograficzna:
Dr n. med. Mirosława Gałęcka jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doktorat uzyskała w Berlinie, gdzie pracowała m.in. w Klinice Uniwersyteckiej im. B. Franklina. Od 2006 roku prowadzi w Poznaniu Instytut Mikroekologii zajmujący się badaniem mikroflory przewodu pokarmowego. Prowadzi liczne szkolenia dla lekarzy i pacjentów. W Instytucie Mikroekologii wprowadza badania umożliwiające wczesna diagnostykę raka jelita grubego, polipów oraz nieswoistych zapaleń jelit. Zajmuje się również terapią mikrobiologiczną u pacjentów z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, alergiami, nietolerancjami pokarmowymi. Od lat dziewięćdziesiątych jest intensywnie zaangażowana szerzeniem profilaktyki i promocji zdrowia.
Komentarze do: Dieta a nowotwór jelita grubego (1)
Pomysł!
1„"Jemy za dużo węglowodanów, za duże porcje, a posiłki spożywamy w ciągu dnia zbyt rzadko! Nasza dieta zawiera za mało owoców" .Przecierz owoce to weglowodany to jest pranie mozgu!!!!!!... pokaż całość