Dieta bogata w kwas foliowy
Kwas foliowy, a dokładniej kwas pteroilomonoglutaminowy, w skrócie PGA jest jedną z witamin z grupy B. Składa się z pierścienia pterydynowego i kwasu p-aminobenzoesowego, którego grupa karboksylowa związana jest z jedną cząsteczką kwasu glutaminowego. Foliany natomiast obejmują sumę wszystkich naturalnie występujących w pożywieniu związków wykazującyc aktywność kwasu foliowego.
Kwas foliowy jest jasnożółtą substancją rozpuszczalną w wodzie. Ulega natomiast zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz nieodpowiedniego pH. Dlatego jest witaminą, którą łatwo utracić podczas zwykłych obróbek kulinarnych. W czasie dłuższego przechowywania produktów spożywczych witamina ta jest coraz gorzej przyswajalna, ponieważ ulega utlenieniu. Kwas foliowy dostaje się do organizmu w postaci związanej z kwasem glutaminowym lub jego pochodnymi. Tym sposobem nie zostaje zniszczony przez bakterie jelitowe i jest bezpiecznie dostarczony do błony śluzowej.
Kwas foliowy pełni różne funkcje w organizmie. Reguluje wszelkie procesy metaboliczne. Bierze udział w procesie podziału komórek oraz w zachowaniu kodu genetycznego, w przekazywaniu cech dziedzicznych komórek. Wraz z witaminą B12 uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Ponadto wpływa korzystnie na funkcjonowanie systemu nerwowego i mózgu, uczestniczy w tworzeniu „hormonu szczęścia", czyli serotoniny.
Kwas foliowy ma także swój korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Zapewnia sprawne funkcjonowanie wątroby, żołądka oraz jelit. Poza tym uczestniczy w tworzeni soku żołądkowego.
Jak pokazują badania zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów: jelita grubego, żołądka, szyjki macicy. A niektóre jego analogi (np. amatopteryna) wykazują dużą efektywność w chemioterapii raka, ponieważ hamują wzrost i rozwój komórek.
Zobacz również:
Kwas foliowy zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej noworodków. Dlatego szczególnie ważne jest jego przyjmowanie przez kobiety ciężarne, wówczas jego zapotrzebowanie zwiększa się 2-4 krotnie. Istotne jest także, aby przyjmować kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę, gdyż niekorzystne działanie niedoboru tej witaminy przejawia się już w pierwszych tygodniach ciąży. Niedobory natomiast mogą doprowadzić do ciężkich zaburzeń rozwojowych u płodu.
Zbyt mała ilość kwasy foliowego może doprowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która charakteryzuje się występowaniem dużych, niedojrzałych erytrocytów, niezdolnych do transportowania tlenu do tkanek ciała.
Skutkami niedoboru kwasu foliowego może być ponadto: wzrost poziomu homocysteiny we krwi sprzyjający rozwojowi miażdżycy, roztargnienie, drażliwość, kłopoty z zasypianiem, problemy z pamięcią, uczucie przemęczenia, zaburzenia w trawieniu i we wchłanianiu składników odżywczych, biegunka, przedwczesna siwizna itd.
Spożycie dziennie 15mg kwasu foliowego może powodować zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego, mogą wystąpić również reakcje alergiczne. Kwas foliowy w dawce 0,4 mg nie ma skutków ubocznych i może być przyjmowany przez długi czas. Podawany doustnie nie jest toksyczny.
Zapotrzebowanie na kwas foliowy zależy od płci, wieku oraz od aktywności fizycznej oraz stanu fizjologicznego. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania doustnego kwasu foliowego jest nadwrażliwość na substancją czynną. Nie należy go też podawać osobom z uszkodzeniami tkanki mózgowej i rdzenia kręgowego.
Kwas foliowy występuje prawie we wszystkich produktach spożywczych, ale w bardzo zróżnicowanych ilościach. Doskonałym jego źródłem są warzywa i owoce bogate w witaminę C, takie jak: brokuły, pomarańcze, brukselka oraz warzywa i owoce z dużą zawartością beta-karotenu, np. nasiona roślin strączkowych, szpinak i inne.
Duże jego ilości znajdziemy także w: wątróbce, drożdżach, pełnych ziarnach, fermentowanym mleku, itd.
Kwas foliowy jest witaminą, która nie jest syntetyzowana w naszym organizmie, dlatego musimy go dostarczać wraz z pożywieniem. Niestety bardzo często występują jego niedobory. Zalecane jest przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym, dotyczy to zwłaszcza kobiet planujących ciążę.
Autor:
Anna Marciniec
dietetyk NaturHouse
oddział NaturHouse w Krakowie
przy ul. Wielopole
Komentarze do: Dieta bogata w kwas foliowy (4)
kwas foliowy
3Dieta to jedno, ale suplementacja drugie, a suplementacja jest szczególnie ważna w czasie ciąży. Ja od początku ciąży łykałam Feminatal, bo oprócz kwasu foliowego ma sporo innych cennych składników. Moim zdaniem i zdanie... pokaż całość
też się zdecydowałam na łykanie Feminatalu, tylko, że teraz się to nazywa Femibion. mój lekarz twierdzi,że nie u wszystkich kwas foliowy dobrze się przyswaja, a ten w Femibionie jest pod postacią Metafoliny, która przysw... pokaż całość
Kwas foliowy przyswaja się w 100% , ale musi być przyjmowany oddzielnie, w dawce 0,4 mg na dobę.... pokaż całość
folik
1Kwas foliowy w diecie może być niewystarczający bo niby jest obecny w wielu zielonych warzywach ale bardzo szybko ginie podczas obróbki termicznej, dlatego tak ważne jest przyjmowanie dodatkowo folika.... pokaż całość