Dieta dla aktywnych mężczyzn
Stres, pośpiech i nieprawidłowe odżywianie nie są sprzymierzeńcami męskiego zdrowia. Niestety panowie rzadziej niż kobiety myślą o zdrowym stylu życia. Często łudzą się, że bez większych starań ich organizm pozostanie na zawsze młody i w doskonałej kondycji. Wielu mężczyzn przeraża nawet sama myśl o skrupulatnym przestrzeganiu różnych reżimów żywieniowych. Jednak przy odrobinie dobrej woli możliwe jest wprowadzenie takich zmian w stylu życia, które pozwolą na zachowanie dobrej formy i zdrowia.
Aktywność fizyczna to nie wszystko. By dbać o formę, równie ważna jest odpowiednia dieta. Mężczyźni narażeni są szczególnie na wiele chorób powodowanych nieprawidłowym odżywianiem. Nadwaga i otyłość to przede wszystkim zagrożenia dla serca - zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia, które w Polsce stanowią pierwszą przyczynę zgonów wśród panów! Otyli mężczyźni znacznie częściej zapadają na raka prostaty niż ci, których waga utrzymana jest w normie. Nadwaga to także zagrożenie dla układu kostnego, każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko urazów i kontuzji. Nadmierny przyrost masy ciała może przyczyniać się również do niewydolności wątroby i nerek.
Badania TNS OBOP dowodzą, że w Polsce problem otyłości częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jeśli przyjrzymy się osobom w wieku 15-49 lat, to okazuje się, że wśród nich aż 10% więcej panów niż pań ma nadwagę. Co gorsza, mężczyźni lubią to, co tuczy. Często najsmaczniejszą surówką bywa dla mężczyzny golonka, ewentualnie kotlet schabowy. Warto takie przyzwyczajenia i zachowania zmieniać. Nie ma jednego uniwersalnego środka, który pozwoli przywrócić mężczyźnie idealną sylwetkę. Sposoby odchudzania będą różnić się tak samo, jak różnią się ludzie. Są jednak podstawowe metody, które na pewno pomogą zgubić zbędne kilogramy.
Zobacz również:
- Rola tłuszczów w organizmie
- Dziewięć przerażających faktów na temat rzeczy, które kochasz
- Inteligentny wózek na zakupy? Tak! To możliwe!
- Noworoczne postanowienie - jem zdrowo! Jak wytrwać?
- Dieta, a wzrok, czyli co jeść aby zachować zdrowe oczy
- Bulimia – choroba ciała czy umysłu?
- Dieta zbilansowana dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Rola składników mineralnych w codziennej diecie
Ciężka praca na siłowni będzie sprzymierzeńcem, ale tylko w towarzystwie właściwej zmiany nawyków żywieniowych. Przede wszystkim należy unikać radykalnych zmian w tym, co jemy. Dobrze jest wprowadzać je stopniowo - tłuste mięsa zamieniać na drób i ryby, żółte sery zastąpić odtłuszczonymi lub chudymi białymi, zamiast kajzerek spożywać grahamki lub pieczywo pełnoziarniste. Tam gdzie się da, trzeba wprowadzać warzywa. W kanapce z szynką i serem, można wymienić jeden ze składników i zastąpić go świeżym ogórkiem, pomidorem, kilkoma plasterkami rzodkiewki, kiełkami. Warto przetestować kilka sałatek – a nuż będą do przełknięcia! Co więcej – mogą się okazać całkiem smaczne. - Ważne jest jedzenie sporej ilości warzyw i owoców, bo oprócz tego, że mają mało kilokalorii, są nieocenionym źródłem witamin i składników mineralnych Ogromnym ich plusem jest także zawartość błonnika, który reguluje pracę jelit i zapobiega wielu chorobom – zauważa dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. Żeby zwiększyć ilość błonnika w codziennej diecie, dobrym rozwiązaniem jest dosypywanie do przyrządzanych potraw otrębów i jedzenie np. płatków Granola z dodatkiem orzechów, różnych musli (chociażby z tropikalnymi owocami), samodzielne komponowanie mieszanki śniadaniowej np. z płatków żytnich, rodzynek, suszonej żurawiny i świeżych owoców. Każdy mężczyzna, a zwłaszcza ten, który prowadzi aktywne życie, uprawia sporty, powinien pamiętać, że w każdym głównym posiłku musi się znaleźć porcja warzyw, natomiast pomiędzy posiłkami, w ramach przekąski, należy pamiętać o owocach. Przy spadku energii lub zwiększonym wysiłku można sięgać chociażby po batony musli typu Crunchy. Mogą to być także płatki Active flakes z dodatkiem kefiru, jogurtu naturalnego, maślanki lub mleka. W połączeniu z ulubionym sportem (siłownia, jazda na rowerze, pokonanie kilka razy w tygodniu paru długości basenu, a nawet codzienne długie spacery z psem) - każdy mężczyzna otrzyma gwarancję na dobre zdrowie.
Komentarze do: Dieta dla aktywnych mężczyzn