Szukaj

Dieta dla grupy krwi 0

Grupa krwi „0” jest grupą najstarszą, pierwszą, jaka wykształciła się w toku ewolucji i w związku z tym znajdującą się niejako na szczycie łańcucha pokarmowego. Charakteryzuje się silnym, wręcz agresywnym układem odpornościowym i zdrowym systemem trawiennym, przez co wybór odpowiedniej diety staje się sprawą wyjątkowo ważną.

Dieta dla grupy krwi 0

Pierwsi przedstawiciele tej grupy krwi żyli w trudnych warunkach, byli łowcami  i zbieraczami, co wymagało od nich znaczącej siły i sprawności fizycznej. Podstawą ich diety było mięso, toteż ich potomkowie żyjący współcześnie właśnie z mięsa szczególnie łatwo przyswajają niezbędne składniki. Jednak osoby z grupą krwi „0” odziedziczyły po przodkach także tendencję do niskiego poziomu hormonu tarczycy (w związku z czym dietę należy wzbogacić o suplementy bogate w jod) oraz podatność na schorzenia autoimmunologiczne (chroniczne zapalenie jelita, artretyzm, zespół przewlekłego zmęczenia itp.). Jedynie dzięki odpowiednio ułożonej i zbilansowanej diecie można zapobiec powstawaniu tych schorzeń.

Mięso w diecie dla grupy krwi „0”

W związku z łatwością przyswajania składników zawartych w mięsie istnieje niewiele ograniczeń dotyczących jego spożywania. Wysoce wskazana jest baranina, cielęcina, dziczyzna, jagnięcina oraz wołowina, za neutralne uważa się bażanty, indyki, kaczki, króliki, kurczaki oraz kuropatwy. Należy jedynie unikać wieprzowiny i gęsiny. Prócz tego dietę można urozmaicić rybami i owocami morza, takimi jak dorsz, halibut, jesiotr, makrela, szczupak czy nieco bardziej egzotycznymi – krabami, krewetkami, małżami, ostrygami, rakami i rekinami. W przypadku diety „0” niewskazane są: kawior, łosoś wędzony, ośmiornica, sum i śledzie marynowane.

Warzywa i owoce w diecie dla grupy krwi „0”

Dla zbilansowania białka pochodzenia zwierzęcego zaleca się spożywanie warzyw i owoców. W tym wypadku również mamy dużą swobodę w przygotowywaniu posiłków. Szczególnie wskazane są dynie, kapusta włoska, kalarepa, por, rzeżucha, rzepa, a także brokuły, szpinak i sałata rzymska – ostatnie trzy ze względu na zawartość witaminy K wspomagającej krzepnięcie krwi, z którym ma problem wielu przedstawicieli tej grupy, podobnie jak z wysoką kwasowością przewodu pokarmowego. W tym wypadku najlepsze są ciemnoczerwone i niebieskie owoce, jak figi, śliwki i morwy, charakteryzujące się wywoływaniem zasadowych reakcji. Unikać należy awokado, bakłażanów, brukselki, kalafiora, białej i czerwonej kapusty, kiełków lucerny, pieczarek, szczawiu, kukurydzy, jeżyn, mandarynek, melonów, czarnych oliwek, pomarańczy, rabarbaru, truskawek oraz, o czym łatwo zapomnieć, ziemniaków.

Tłuszcze w diecie dla grupy krwi „0”

Podczas przygotowywania posiłków pamiętajmy, że także w przypadku wyboru oleju i tłuszczów pojawiają się pewne ograniczenia. Do wskazanych, bądź neutralnych należą oleje: lniany, z orzechów włoskich, z pestek dyni, sezamowy, z wątroby dorsza, słonecznikowy i oliwa z oliwek, a do niewskazanych olej kukurydziany, krokoszowy i z orzeszków ziemnych.

Może to nasuwać skojarzenia, że „zerówki” powinny zrezygnować z fasoli, roślin strączkowych, orzechów i pestek. Nic bardziej mylnego! Wręcz zalecane jest spożywanie pestek dyni, orzechów włoskich, siemienia lnianego, fasoli aduki, azuki i pinto oraz grochu „czarne oczko”. Nie należy też wahać się przed eksperymentami z nasionami pinii, migdałami, kasztanami, orzechami laskowymi, sezamem, słonecznikiem, bobem, ciecierzycą, fasola białą, czarną, czerwoną i szparagowa, grochem zielonym czy soją – są one neutralne dla organizmu.

Produkty pszenne i nabiał w diecie dla grupy krwi „0”

Należy za to wyeliminować z diety produkty pszenne (zwłaszcza osoby z nadwagą powinny mieć to na uwadze), zboża, ziarna i makarony. To samo w większości przypadków tyczy się jajek i nabiału – żywność z tej grupy nie jest wskazana, ze względu na częstą u „zerówek” nietolerancję białek pochodzenia roślinnego i produktów mlecznych. Są jednak produkty neutralne: masło, sery (feta, kozi, owczy, mozzarella i tofu) oraz mleko sojowe. Polecane są również jogurty naturalne, gdyż stabilizują naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, dostarczają witamin z grupy B i obniżają ryzyko nowotworów.

Przyprawy dla grupy krwi „0”

Spośród przypraw niewskazane są cynamon, gałka muszkatołowa, kapary, ocet (jabłkowy, spirytusowy i winny), pieprz biały i czarny, wanilia, a także ketchup oraz marynaty kwaśne i słodkie. Pozostałe, jak m.in. algi, curry, glony morskie, imbir, kozieradka, pieprz cayenne, pietruszka, bazylia, goździki, kminek, koper, liść laurowy, majeranek, miód, oregano, papryka, pieprz czerwony, rozmaryn, słód jęczmienny, sos sojowy, sól, syrop klonowy, szafran, szczypiorek, tymianek, ziele angielskie i żelatyna można uznać za wskazane lub neutralne. Do tej ostatniej kategorii należą też dżemy i galaretki z zalecanych owoców, majonez, musztarda, sos Worcester i cukier.

Napoje dla grupy krwi „0”

Bardzo ważnym czynnikiem w diecie „0” są napoje. Najlepiej robić je samemu w domu, z zalecanych owoców i warzyw, mając na uwadze, że ze względu na zasadowość korzystniejsze dla organizmu będą soki warzywne. Polecane są też herbatki ziołowe – można je przyrządzać z chmielu, imbiru, lipy, mięty pieprzowej, mniszku, morwy, owocu dzikiej róży, papryki lub pietruszki. Unikać należy:

  • aloesu,
  • czerwonej koniczyny,
  • dziurawca,
  • goryczki,
  • liści truskawki,
  • lucerny,
  • łopianu,
  • podbiału,
  • rabarbaru,
  • szczawiu,
  • tasznika pospolitego,
  • znamion kukurydzy.

Osoba z grupą krwi „0”, pragnąca przestrzegać zasad tej diety musi też odstawić pewne używki. Należą do nich: coca-cola, czarna herbata (bezkofeinowa i zwykła), kawa (bezkofeinowa i zwykła), likiery destylowane oraz napoje gazowane.

Maria Abramczyk

Komentarze do: Dieta dla grupy krwi 0 (1)

Adramel
Adramel 24-02-2014 10:35

Dieta dla grupy krwi nie istnieje

1

Nie istnieje coś takiego jak diety dla grupy krwi. To mit, zabobon, bzdura. Niby co ma mieć wspólnego grupa krwi ze sposobem odżywiania? http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398842,badania-podwazaja-popularny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze