Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Texas w Austin i sześciu innych instytucji wynika, że bakterie żyjące w jelitach kobiet i mężczyzn reagują inaczej na dietę. Nawet, jeżeli diety są identyczne. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications i sugerują, że terapie, które mają na celu poprawę ludzkiego zdrowia oraz leczenia chorób poprzez odżywianie powinny być dostosowane osobno dla każdej płci.
Naukowcy badali mikroorganizmy jelitowe u dwóch gatunków ryb i myszy, a także przeprowadzili dogłębną analizę danych zebranych z innych badań, przeprowadzanych na ludziach. Badacze odkryli, że u ryb i ludzi, dieta wpływa inaczej na florę bakteryjną u kobiet a inaczej u mężczyzn. W niektórych przypadkach, różne gatunki bakterii dominują, podczas gdy w innych – nie dominują.
Wyniki te sugerują, że wszelkie terapie mające na celu poprawę ludzkiego zdrowia poprzez dietę, muszą teraz brać pod uwagę fakt, czy pacjent jest kobietą czy też mężczyzną.
Najpierw naukowcy muszą jeszcze zgłębić wiedzę na teamt połączeń mikroorganizmów i które gatunki bakterii należy połączyć, by uzyskać najlepsze korzyści dla zdrowia ludzkiego. Aby to osiągnąć, naukowcy muszą wykonać kolejne badania i sprawdzić, jak drobnoustroje reagują z różnymi kombinacjami diety zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, a następnie porównać te analizy. Dotychczasowe badania sprawdzały jedynie jeden czynnik, nie biorąc pod uwagę, jak w dalszej interakcji zachowają się bakterie i mikroorganizmy.
Zobacz również:
Dlaczego mężczyźni a kobiety inaczej reagują na zmiany w diecie nie jest jeszcze do końca jasne. Jednak istnieje kilka możliwości. Hormony związane z daną płcią, mogą potencjalne wpływać na mikroorganizmy jelit, faworyzując jeden szczep nad drugim. Również ze względu na płeć istnieją różnice w sposobie funkcjonowania systemu odpornościowego, co może wpływać na mikroorganizmy.
Chociaż istnieje niewielka różnica w między myszą płci męskiej a żeńskiej, to część bakterii u każdej płci reaguje w ten sam sposób. Ponieważ większość badań na temat diety prowadzone są właśnie na myszach, rodzą się nowe pytania, czy aby na pewno część z nich jest tak dobra, jak do tej pory uważano. Również istotnym pytaniem jest to, czy badania bakterii jelitowych u myszy, można dalej uogólniać do innych gatunków, zwłaszcza do ludzi.
Komentarze do: Dieta inaczej wpływa na mężczyzn a inaczej na kobiety