Dieta przy refluksie żołądka
Uczucie palenia w żołądku towarzyszy wielu ludziom. Jest to jeden z objawów refluksu żołądka. Często szukamy wygodnego rozwiązania w aptece. Ale co wtedy, jeśli środki apteczne likwidują tylko skutki refluksu. Jednak jest na to sposób – odpowiednia dieta i mamy problem z głowy.
Czym jest refluks żołądka?
Najprościej mówiąc, jest to ponowne zarzucanie treści żołądka wzdłuż przełyku. W wyniku takiego stanu rzeczy w przełyku tworzy się stan zapalny, który jest odpowiedzialny za zgagę. Zostaje naruszona błona śluzowa, która nie radzi sobie z trawieniem. Dochodzi wtedy do uczucia pieczenia w okolicy nadbrzusza, mostka czy nawet gardła. Z czasem, gdy dolegliwość ma charakter przewlekły, może nawet to doprowadzić do powikłań układu oddechowego. Zawartość żołądka przedostaje się do płuc, powodując kaszel i nadaktywność oskrzeli. Tych wszystkich nieprzyjemności można jednak w prosty sposób uniknąć. Wystarczy zastosować się do odpowiednich porad żywieniowych. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jakiego jedzenia unikać
Niektóre elementy diety zapobiegającej refluksowi żołądka nie różnią się zbytnio od podstaw racjonalnego żywienia. Na początek kładzie się nacisk na to, co przynosi pozytywne rezultaty w każdych przypadkach, czyli zbilansowana dieta oparta na pełnowartościowych, regularnych posiłkach. Gdy jednak nie daje to zadowalających efektów, wówczas należy wykluczyć z diety niektóre produkty. Do tej grupy „niechcianych” posiłków można zaliczyć:
- tłuste, ciężkostrawne dania,
- alkohol( w szczególności czerwone wino),
- papierosy,
- kawa(zwłaszcza mocna i w dużych ilościach),
- ostre przyprawy i dodatki np. chili, tabasco,
- słodycze i desery (zwłaszcza bogate w czekoladę),
- owoce i soki cytrusowe.
Zobacz również:
Co robić gdy pojawi się zgaga?
Dla osób ze szczególnie wrażliwym układem pokarmowym już niewielkie „poluzowanie” diety spowodować niechcianą zgagę. Komuś kto zatem szuka naturalnego sposobu radzenia sobie ze zgagą poleca się wzbogacenie jadłospisu o potrawy likwidujące zgagę. Dlatego też w profilaktyce żywienia oprócz odstawienia niektórych dań możemy się pokusić o wprowadzenie do naszego żywienia pozytywnych nawyków żywieniowych, wywołujących reakcje obronne w organizmie. Do tej grupy zaliczymy:
- chude mięso np. kurczak, indyk,
- gotowany seler,
- mleko,
- chude ryby np. dorsz, mintaj, łosoś,
- siemię lniane,
- zielone warzywa,
- sok z czarnej porzeczki.
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak łatwo można sterować żołądek dzięki właściwemu żywieniu. Wywołanie pożądanych rezultatów pokarmowych, zależy od nas samych poprzez zaangażowanie się w dietę. Oczywiście pozbycie się jedzenia powodującego zgagę, może nie wystarczyć. Czasami przyczyna zgagi pojawia się z dość prozaicznych powodów. Dlatego zwróćmy uwagę na warunki, w jakich zasiadamy do stołu, gdyż i one mają znaczenie. Jedzenie na stojąco i w pośpiechu, niedokładne przeżuwanie zmuszają żołądek do ciężkiej pracy. Prędzej czy później wywoła negatywne skutki w organizmie, jak choćby dyskomfort. Stąd pamiętajmy, iż czasem warto poświęcić na posiłek trochę więcej czasu. Organizm na pewno się nam za to odwdzięczy.
Autor: Mirosław Korta
Komentarze do: Dieta przy refluksie żołądka