Szukaj

Dieta Scarsdale

Dieta Scarsdale została zredagowana przez amerykańskiego dietetyka i lekarza Hermana Tarnowera. Cieszyła się ogromna popularnością w latach 70 dwudziestego wieku. Została ona opracowana jako program skutecznie i bezpiecznie odchudzający oraz wspomagający leczenie chorób związanych z zaburzeniami przemiany materii oraz pracy serca.  





Niskowęglowodanowa i wysokoproteinowa dieta polega na stosowaniu wybranych składników żywieniowych w odpowiednich zestawieniach- głównie warzyw i owoców oraz chudego białka zwierzęcego. Sekretem skuteczności jest podzielenie węglowodanów, protein i tłuszczy na procenty. 43% protein, 22,5% tłuszczu i 34,5 % węglowodanów. Kombinacje składników wywołują w organizmie reakcje chemiczne prowadzące do wiązania tłuszczów i cholesterolu oraz usprawniania przemiany materii i krążenia. Zaleca się nie przekraczania dobowej dawki 1500 kcal. A limit zjadanego pokarmu również nie jest określony, ważne jednak by się nie przejadać.


Bardzo rygorystycznie przestrzegana jest liczba posiłków- dozwolone są tylko 3 posiłki w ciągu dnia: śniadanie, obiad, kolacja. Jeżeli ktoś nie potrafi się powstrzymać przed podjadaniem, może jeść niektóre surowe warzywa np. marchew. Należy pamiętać, iż nie wszystkie warzywa i owoce maja zbawienny wpływ na naszmi i owocami podstawę jadłospisu stanowią produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego( ryby, drób ).


W odpowiednich zestawieniach można zjadać wołowinę, baraninę, dziczyznę i wieprzowinę. Należy pamiętać aby oczyścić wcześniej mięso z tłuszczu. Obowiązkowo potrawy przygotowujemy bez dodatku tłuszczu- należy je grillować, dusić, lub gotować. Nie wolno mięsa smażyć.Dieta Scarsdale pozwala na wykorzystanie dowolnej ilości przypraw, takich jak czosnek, imbir, papryka oraz pieprz. Ważne jest aby ograniczać sól, keczup, musztardę.



Dieta ta ma ścisły harmonogram- w ciągu 14 dni pozwala ona zrzucić 9kg. Nie wolno jej stosować dłużej niż 2 tygodnie. Jednak możliwe jest powtarzanie jej zgodnie z regułą, że po 14 dniach diety konieczna jest 14-dniowa przerwa. W jej trakcie stosuje się specjalny program niskokaloryczny i niskotłuszczowy.

Przykładowy Jadłospis

I

Śniadanie:
grejpfrut, 2 tosty z ciemnego pieczywa, chudy bialy ser, kawa lub herbata.

Obiad:

gotowane, chude mięso (kurczak, indyk lub wołowina),2 pomidory, kawa lub herbata.

Kolacja:
ryba, sałata z dodatkiem świeżych zielonych warzyw, kromka chleba razowego, kawa lub herbata.


II

Śniadanie:
grejpfrut, 2 tosty z ciemnego pieczywa, chudy biały ser, kawa lub herbata

Obiad:

gotowane jajka, chudy biały ser, cukinia, zielona fasolka, pomidory, kawa lub herbata.

Kolacja:

pieczony, grillowany lub duszony kurczak, szpinak, zielona papryka, zielona fasola, kawa lub herbata


III


Śniadanie:
grejpfrut, 2 tosty z ciemnego pieczywa, chudy biały ser, kawa lub herbata

Obiad:
kurczak lub indyk na ciepło, 2 pomidory, marchew, gotowana kapusta, brokuły lub kalafior, grejpfrut, kawa lub herbata

Kolacja:
pieczony chudy stek, sałatka z sałaty, ogórków, selera i pomidorów, gotowana brukselka, kawa lub herbata


Jedyne zalecane produkty zastępcze to owoce i warzywa. W przypadku dwutygodniowego programu dietetycznego należy powtórzyć menu 7-dniowe, nie wprowadzając do niego większych zmian.