Dieta śródziemnomorska
Stosowany w regionie Morza Śródziemnego model odżywiania jest uważany za najzdrowszy wśród diet naturalnych. Wiele badań wykazało, że dieta ta wywiera znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożenia chorobami, powstającymi na tle wadliwego żywienia. Nie jest to właściwie dieta odchudzająca, ale sposób prawidłowego i zdrowego odżywiania na całe życie. W licznych badaniach stwierdzono, że populacje zamieszkujące rejony Morza Śródziemnego charakteryzują się korzystniejszym stanem zdrowia, niż mieszkańcy reszty Europy.
Przeciętna długość życia w społeczeństwach z południa naszego kontynentu jest stosunkowo wysoka, a częstość występowania choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów i innych niedomagań związanych z wadliwym żywieniem - względnie niska.
Podstawa diety śródziemnomorskiej są ryby i owoce morza Produkty te są bardzo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także białka, np. 100-gramowy filet zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. W rybach znajduje się też wiele wapnia i fosforu, potrzebnych do utrzymania w dobrym stanie kości. Morskie gatunki ryb zawierają duże ilości jodu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a owoce morza takie jak krewetki, kraty, małże, ostrygi są bogatym źródłem cynku, poprawiającego pracę całego systemu nerwowego.
Stosując dietę śródziemnomorską, spożywamy duże ilości surowych i gotowanych warzyw i owoców, jak i pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Do potraw dodaje się duże ilości ziaren zbóż, orzech i przede wszystkim warzywa strączkowe, które są znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, chroniącego przed nowotworem jelita grubego. Mięso jest bardzo ograniczone, zwłaszcza czerwone.
Zobacz również:
W diecie śródziemnomorskiej ogranicza się spożywanie czerwonych mięs (rezygnujemy z wołowiny i wieprzowiny na rzecz drobiu i ryb), nabiału (wybieramy tylko chude sery i jogurty), no i oczywiście słodycze (za przekąskę posłużyć nam może suszony owoc, czy deser przez nas robiony na bazie chudego jogurtu naturalnego). Ponadto potrawy przyprawiamy często duża ilością czosnku i cebuli, które znane są ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych oraz obniżających ciśnienie we krwi, oraz używamy mnóstwa ziół tylnich jak: tym bazylię, rozmaryn, tymianek, szałwię, kminek, oregano. Zalecane jest, aby do posiłku wypić kieliszek czerwonego wytrawnego wina, które korzystnie wpływa na prace serca i naczyń krwionośnych, posiada działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe. W ciągu dnia wypijamy około 2 litry płynów, wskazana jest mineralna woda niegazowana i herbaty ziołowe.
Przykładowy dzienny jadłospis:
ŚNIADANIE:
- 2 kromki chleba żytniego z soją i słonecznikiem posmarowane niskotłuszczową margaryną,
- 30 g wędzonego łososia,
- 50 g sałatki z pomidora i cebuli
DRUGIE ŚNIADANIE:
- 1/2 banana,
- 175 g jogurtu naturalnego
OBIAD:
-szaszłyk z piersi kurczaka, cebuli i czerwonej papryki pokropionego odrobiną oleju, 30 brązowego ryżu, 200 g surówki z sałaty, ogórka, kiełków soi i koperku
PODWIECZOREK:
-szklanka chudego zsiadłego mleka, szklanka owoców sezonowych
KOLACJA:
- 200 g sałatki greckiej (pomidor, sałata, ogórek, ser feta polany odrobiną oliwy z oliwek),-
2 kromki żytniego pieczywa chrupkiego
Ten sposób odżywiania jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia, dlatego możemy go bez obaw stosować całe życie. Dla szybszego efektu utraty kilogramów warto dietę uzupełnić ćwiczeniami fizycznymi.
.
Opracowała:
Katarzyna Dyllus
Komentarze do: Dieta śródziemnomorska