Badanie przeprowadzone ostatnio na bliźniakach pokazuje, że dieta popularnie nazywana śródziemnomorską, zmniejsza ryzyko pojawienia się zdrowotnych problemów sercowych. Adepci tej diety mają o wiele regularniejsze bicie serca niż wszyscy inni. Dieta śródziemnomorska, czy też nazywana inaczej dietą kreteńską, opiera się na jedzeniu niewielkiej ilości mięsa i alkoholu, ale na spożywaniu dużej ilości ryb, mnóstwa owoców i warzyw, a także suszonych owoców, ziaren zbóż, jak również produktów mleczych oraz oliwy z oliwek, które zapewniają organizmowi dostarczanie w umiarkowanych ilościach tłuszczów nasyconych.
Dieta śródziemnomorska słynie ze swoich niezwykłych korzyści zdrowotnych. Ale jak tu udowodnić jej prawdziwe znaczenie dla zdrowia? W końcu, osoba, która podąża za wskazaniami tej diety, nie jest tą samą osobą, która nie podąża za tymi samymi zaleceniami; jakie jest więc prawdziwe znaczenie i korzyści związane z pożywieniem, a co jest tak naprawdę kwestią genów?
Epidemiolodzy z Uniwerytetu w Indianie, w Bloomington, w Stanach Zjednoczonych odkryli sposób, w jaki można odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie: oparli swoje badania na analizie żywności i zdrowia serca 276 prawdziwych bliźniaków w wieku dojrzałym. Korzyści z wykorzystania prawdziwch bliźniąt w badaniu to niezwykła możliwość bezpośredniego określenia wpływu różnych parametrów na tym samym podłożu genetycznym.
Tak więc bliźnięta biorące udział w badaniu zostały poproszone o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza na temat ich zwyczajów żywieniowych. Za pomocą pewnego algorytmu naukowcy przyznali pewną liczbę punktów każdemu z uczestników badań: im więcej produktów żywieniowych odpowiada diecie śródziemnomorskiej, tym wyższa jest punktacja. Ich rytm sercowy został następnie zarejestrowany przez elektrokardiograf, noszony przez każdego uczestnika przez 24 godziny, w celu zmierzenia zmienności częstotliwości bicia serca.
Zobacz również:
Zmienność częstotliwości bicia serca przedstawia zmienność trwania interwałów między uderzeniami serca. Jeśli długość tych interwałów jest zmienna, świadczy to o zdolności organizmu do regulowania częstotliwości bicia serca i o umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmian w środowisku. Sportowcy, na przykład, mają zmienność częstotliwości bicia serca wyższą od przeciętnej. W zamian, niska zmienność częstotliwości bicia serca podwyższa ryzyko występowania chorób wieńcowych i zgonu w wyniku tych ostatnich. Pomiar zmienności częstotliwości bicia serca pozwala więc na analizę stanu zdrowia serca pacjentów.
Rezultaty są takie, jak oczekiwano : ludzie mający najwyższy wynik w wyżej omawianej punktacji w kwestionariuszu, mają także wyższą zmienność częstotliwości bicia serca. Wzrost w punktacji o jeden punkt koreluje także ze znaczącym wzrostem zmienności częstotliwości bicia serca, od 3,9% do aż nawet 13%. Rezultaty te odzwierciedlają także znaczącą redukcję ryzyka śmierci w następstwie problemów sercowo-naczyniowych, bo aż od 9 do 14%.
Badania te, które zostały opublikowane w dzienniku Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes, nie są co prawda rewolucyjne z punktu widzenia nauki, ale pokazują, że pewne przekonania mogą być prawdziwe oraz, że zasługują na to, żeby je udowodnić naukowo.
Jednakże, znowu, należy podkreślić jeden fakt: badanie zostało przeprowadzone w większości, bo aż na 94%, białych mężczyznach, o nie hiszpańskim i nie latynoskim pochodzeniu. Nie jest więc możliwe, żeby generalizować otrzymane rezultaty także na kobiety i inne grupy etniczne. W każdym razie, dieta kreteńska jest bardzo łatwa do przestrzegania i na pewno nie zrobi nikomu żadnej krzywdy, a więc należy tego lata z niej korzystać!
Komentarze do: Dieta śródziemnomorska jest dobra dla serca