Pomimo całego szumu wokół różnych diet, okazuje się, że to właśnie dieta śródziemnomorska jest najlepiej zbadana. Zazwyczaj badania koncentrowały się wokół spadku wagi oraz walki z cukrzycą lub chorobami serca. Teraz skupiono się na zdrowiu nerek.
Przeciętny człowiek pamięta o tym, aby dbać o prawidłową wagę i zdrowie serca, a o nerkach przypomina sobie, gdy zdiagnozuje się u niego kamicę nerkową lub konieczna jest dializa.
Dieta śródziemnomorska
Piękno tej diety polega na spożywaniu dużej gamy niskoprzetworzonych produktów. Wprawdzie dopuszczalne są makarony i inne węglowodany, ale głównie te pełnoziarniste.
W państwach basenu Morza Śródziemnego stawia się na tradycyjne wypieki, które nie zawierają bromków, konserwantów i innych szkodliwych dodatków. Makaron i kasza kuskus są mało skażone i spożywane regularnie.
Żywność jest zazwyczaj produkowana regionalnie. Jajka i nabiał, taki jak sery i jogurty są świeże oraz pochodzą z małych farm. Ryby oraz mięczaki przeważają nad innymi rodzajami mięsa, zazwyczaj chudego. Rzadko się je panieruje i smaży.
Zobacz również:
- Czy diety restrykcyjne są nadużywane?
- Precz z "zimowym tłuszczem" - czyli jak zrzucić zbędne kilogramy?
- Chcesz zmienić swoją dietę na zdrowszą? Zmieniaj ją powoli!
- Dlaczego diety nie zawsze pomagają schudnąć?
- Naukowcy demaskują złe nawyki żywieniowe
- Dlaczego jedzenie „to-go” jest niezdrowe?
- Na czym polega dieta Breussa?
- Dieta niskocholesterolowa
Zauważa się również wyższe spożycie świeżych owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion, zdrowych tłuszczów oraz pełnych ziaren. Unika się wysokoprzetworzonego jedzenia, czerwonego mięsa oraz słodyczy.
Kultura jedzenia opiera się na przyjemności. Ważne jest jedzenie bez pośpiechu w dobrym towarzystwie. Porcje nie są zbyt obfite. Nieodłącznym elementem jest wino.
Badania
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia, Uniwersytetu Miami i Uniwersytetu Ateńskiego przeprowadzili badania wśród seniorów z północnego Manhattanu.
Uczestnicy eksperymentu byli w wieku 64 lat (na początku badania) oraz pochodzili z różnych grup etnicznych. Kobiety stanowiły 59% uczestników. Zbadano w sumie 700 osób w ciągu 6,9 roku trwania eksperymentu. Naukowcy stworzyli system numeracji, w zależności od poziomu przestrzegania diety śródziemnomorskiej.
Odkryli, że na każdy dodatkowy punkt prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę nerek spada aż o 17%. Dieta ta zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej niewydolności nerek aż o 50%. Wyniki badań ukazały się w Clinical Journal of the American Society of Nephrology.
Zuzanna Kućma
Komentarze do: Dieta śródziemnomorska poprawia pracę nerek