Szukaj

Dlaczego dieta nie działa?

Regularnie ćwiczysz, starasz się nie przesadzać ze słodyczami, ograniczasz pieczywo, a wciąż nie chudniesz. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli nie będziesz przestrzegała trzech podstawowych zasad żywieniowych, Twoja dieta może pójść na marne. Poniżej przedstawiamy porady, które ułatwią Ci odchudzanie. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad żywieniowych.



Najważniejsze - śniadanie

Przyznaj szczerze - jak często jadasz śniadania w pośpiechu? Prawda jest taka, że często nie masz na nie czasu, zapominasz kupić lub zwyczajnie nie przywykłaś do ich jadania. Jeśli tak jest - koniecznie to zmień! Niejadanie śniadań ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i powodzenia diety odchudzającej. Jeśli w ciągu godziny od przebudzenia niczego nie zjesz, obniża się twój metabolizm, koncentracja, przez co możesz czuć nieustanne zmęczenie. Rano następuje też intensywna produkcja soków żołądkowych, więc jeśli nie jesz śniadań regularnie, może dojść do uszkodzeń błony śluzowej żołądka, a w efekcie do stanów zapalnych i wrzodów. 

Kupując śniadanie w pośpiechu, na stacji benzynowej, na której przeważnie kusisz się na hot-doga lub rogala w czekoladzie, zwiększasz swój bilans kaloryczny. Dlatego zawsze staraj się pamiętać o zjedzeniu śniadania - unikniesz niepotrzebnych kalorii i dostarczysz organizmowi odpowiedni poziom glukozy, która odżywi twój mózg, zwiększy koncentrację i poziom energii na cały dzień.

Jeśli nie masz rano czasu na przygotowanie śniadania, przygotuj je wieczorem i wstaw do lodówki. Następnego dnia nie będziesz musiała tracić czasu na zastanawianie się, co zjeść.

Regularne posiłki

Czy często zdarza Ci się odczuwać w ciągu dnia zmęczenie, utratę koncentracji i nasilenie stresu? Może to być powodowane spadkiem cukru we krwi. Długie przerwy między posiłkami, dłuższe niż 3-4 godziny, negatywnie wpływają na tempo metabolizmu - masz wtedy częściej ochotę na słodycze i inne wysokokaloryczne przekąski.


Dlatego chcąc zachować figurę i być zdrową - znajdź czas na regularne jedzenie posiłków. Pomoże ci to nie tylko w uniknięciu nadwagi, ale również zwiększy wykorzystanie zawartych w posiłkach witamin i składników mineralnych. Gdy mamy za mało składników mineralnych, w pierwszej kolejności osłabiają nam się paznokcie, wypadają włosy, cera staje się matowa. To tylko niektóre oznaki nieprawidłowej diety.

Nieregularna jedzenie ma jeszcze jeden negatywny skutek. Gdy długo nie dostarczamy posiłku, nasz organizm dostaje sygnał, że przyszły „cięższe czasy”. Zaczyna wówczas magazynować zapasy i odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej, gdyż „wie”, że na kolejny posiłek przyjdzie mu czekać kolejne kilka godzin. Dlatego ważna jest regularność posiłków.

Najlepiej ustal stałe godziny, w których będziesz zjadała poszczególne posiłki i staraj się ich przestrzegać. Zanim się obejrzysz, nie będziesz musiała już patrzeć na zegarek - twój organizm sam będzie domagał się posiłku o określonej porze. Po prostu zawiadomi cię uczuciem głodu, a to bardzo pomaga podczas odchudzania.


Człowiek nie wielbłąd

Woda w organizmie człowieka stanowi około 70 % masy ciała, dlatego jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę to 30 ml/ kg masy ciała, co u osoby ważącej 60 kg wynosi 180 ml wody (1,8l). Odpowiednie nawodnienie ma ogromne znaczenie m.in. dla oczyszczania organizmu z toksyn. Zbyt mała ilość wody powoduje, że tkanka tłuszczowa jest wolniej spalana, co może prowadzić do nadwagi
i otyłości.

Co jeśli nadal nie chudnę?

Co zrobić, jeśli jesz regularnie, pijesz dużo wody i nie omijasz śniadań, a i tak masz problem ze zrzuceniem wagi? Powodem problemów z utrzymaniem odpowiedniej sylwetki może być również brak aktywności fizycznej, zbyt obfite posiłki, nieprawidłowy dobór produktów i wiele innych. Jak ocenić, co w Twoim przypadku przeszkadza w chudnięciu? Medycyna ma rozwiązanie i na takie sytuacje. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z porady profesjonalisty. Powstają kliniki diety, gdzie można skorzystać z kompleksowej pomocy fachowców.

-Pomoc fachowców wyróżnia się tym, że ich współpraca gwarantuje zdrowe i przede wszystkim trwałe zrzucenie zbędnych kilogramów. Dietetyk analizuje sposób żywienia oraz dobiera dietę indywidualnie. Trener opracowuje zestaw ćwiczeń, dopasowany do potrzeb konkretnego organizmu oraz rozkładu dnia danej osoby. Ważna jest też możliwość skorzystania z porad psychologa - to on pomaga, gdy zabraknie motywacji do dalszego odchudzania. Na bieżąco koryguje błędy i udziela wskazówek po to, by w przyszłości nie pojawiły się problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała - mówi Elżbieta Trojanowska, właścicielka kliniki diety Medlinea.

Jeśli problemy z nadwagą spędzają Ci sen z oczu, a brak motywacji przysparza o wyrzuty sumienia - skorzystanie z pomocy fachowca zdaje się być idealnym wyjściem. Otoczona tak fachową opieką skazana jesteś na sukces!:)


Komentarze do: Dlaczego dieta nie działa? (1)

magda35
magda35 30-11-2010 13:19

Już wiem jak schudnąć!

1

dieta u mnie nie działała choć była dobrze ułożona przez dietetyka byłam załamana i już nie widziałam dla siebie ratunki nawet nad liposukcją się zastanawiałam aż w końcu moja dietetyczka wysłała mnie do endokrynologa ok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze