Naukowcy przetestowali nowy lek, który sprawił, że przyjmujący go pacjenci stracili na wadze dużo więcej niż osoby przyjmujące w czasie badań placebo. Dokładne wyniki badań przedstawione zostaną na 94 corocznym Spotkaniu Stowarzyszenia Endokrynologów w Houston.
„Ten nowy lek jest obiecujący za względu na utratę wagi jaką powoduje, co skutkuje obniżeniem istotnego czynnika ryzyka dla cukrzyków oraz, szczególnie przy małej dawce, ze względu na jego tolerancję” – mówi prowadząca badania dr Donna H. Ryan.
Leczenie cukrzycy opiera się na monitorowaniu wagi i przyjmowaniu leków kontrolujących poziom cukru i pozostałe czynniki ryzyka. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Głównym czynnikiem ryzyka w przypadku wszystkich tych schorzeń jest otyłość, dlatego też utrata wagi jest tak istotna w zapobieganiu, a także w leczeniu.
Zobacz również:
Naukowcy pod wodzą dr Ryan przetestowali swój lek na grupie 357 pacjentów, w wieku średnio 53 lata, których obserwowali przez rok.
Wszystkie osoby biorące udział w eksperymencie chorowały na cukrzycę typu 2, a podczas badania przestrzegali ustalonej diety i wykonywali zalecane ćwiczenia.
Pacjentom podawano niską albo wysoką dawkę nowego leku - phentermine/topiramate - lub placebo. Ani pacjenci ani ich lekarze nie wiedzieli, w której grupie znajdują się poszczególne osoby.
Okazało się, że osoby, które przyjmowały eksperymentalny lek, osiągnęły lepsze wyniki. Celem była utrata 10 procent początkowej wagi, spadek ciśnienia i poziomu hemoglobiny A1c.
Wśród osób, którym podawano placebo, osiągnęło go tylko 4 procent badanych, podczas gdy sukcesem zakończyła się kuracja 14 procent przyjmujących niską dawkę leku i 31 procent pacjentów, u których zastosowano wysoką dawkę.
Phentermine/topiramate jest lekiem, który skutkuje obniżeniem apetytu.
Głównymi skutkami ubocznymi są zaparcia i cierpnięcie palców u rąk. Przyjmujący ją podczas testów pacjenci byli też bardziej narażeni na zbytnie obniżenie ciśnienie krwi, w porównaniu do osób, którym podawano placebo.