Enzymy to bardzo delikatne składniki odżywcze, które są odpowiedzialne za przeprowadzenie praktycznie każdej funkcji metabolicznej. Mamy około 3 000 unikalnych enzymów w naszym organizmie, które biorą udział w ponad 7 000 reakcjach enzymatycznych. Po prostu, bez enzymów przestalibyśmy funkcjonować.
Niestety, niezdrowa dieta jest prawie całkowicie pozbawiona enzymów. Przetwarzane i gotowane jedzenie często całkowicie niszczy ich zawartość. By cieszyć się dobrym samopoczuciem i brakiem dolegliwości, należy zadbać, by w naszej diecie pojawiło się przynajmniej 5 podstawowych enzymów.
Papaja
Papaja jest bogatym źródłem enzymów proteolitycznych, takich jak papaina, które mogą w znacznym stopniu wspomagać proces trawienia. Jest też bogatym źródłem cukrów naturalnych. Papaina została uznana za jeden z najbardziej skutecznych owoców, które działają przez rozszczepienie wiązania peptydowego złożonych białek, rozbijając ich do indywidualnych aminokwasów, dzięki czemu mogą one być gotowe do naprawy organizmu.
Ananas
Zobacz również:
- Rak odbytu
- Jak dbać o przedłużone włosy?
- O czym powinni pamiętać rodzice dbając o zdrowie dzieci?
- Jak ujędrnić skórę i zlikwidować tłuszcz po ciąży
- Neuropsychologia pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych?
- Plusy bycia mamą po 40 – stce!
- Tabata jako interwałowy trening metaboliczny – zasady, korzyści, zagrożenia
- Wzwód nocny
Bromelaina jest złożoną mieszaniną substancji, które mogą być wydobywane z łodyg i rdzenia owocu ananasa. Enzymy nie tylko dostarczają korzyści pokarmowych, ale badania wykazały, że pomagają również w przypadku nadmiernego krzepnięcia krwi i niektórych rodzajów wzrostu guza i zapaleń.
Pyłek pszczeli
Pyłek pszczeli jest często uważany za jeden z najbardziej kompletnych i naturalnych składników. Zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla ludzi i ma dodatkowo spektrum korzystnych enzymów, między innymi amylazy, katalazy, dehydrogenazy, cytochromu, diastaza, diaforazy.
Pyłek pszczeli może być spożywany w postaci własnej lub jako dodatek do płatków owsianych, przekąsek czy koktajli. Pyłek pszczeli może powodować reakcje alergiczne, więc trzeba mieć na uwadze, gdy próbuje się go pierwszy raz.
Sfermentowane warzywa
Proces fermentacji wykorzystywany na przykład do kiszenia kapusty powstał wieki temu jako sposób przechowywania warzyw do spożycia w miesiącach zimowych.
Sfermentowane warzywa są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych w diecie, w tym enzymów LIVE (pod warunkiem, że nie zostały w żaden sposób pasteryzowane). Enzymy te posiadają pożyteczne bakterie probiotyczne, które wspomagają procesy trawienia.
Inne pokarmy bogate w enzymy to melony, mango, kiwi, winogrona, awokado, miód, kefir, sok z trawy pszenicy i mleka kokosowego.
Opracowała: Katarzyna Cękała
Komentarze do: Enzymy, które mogą poprawić trawienie