Gdy brakuje potasu ...
Zauważyłaś, że ostatnio puchną Ci nogi lub ręce? Cierpisz na nieustanne bóle głowy lub problemy ze snem? Jesteś wiecznie poddenerwowana i odczuwasz nieregularne bicie serca?Być może w Twojej diecie brakuje potasu, minerału który reguluje gospodarkę wodną organizmu, a także kontroluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek. Potas jest jednym z elektrolitów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Opowiada on za zaopatrzenie komórek i działanie mięśni, wpływa na układ nerwowy, a także bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając tym samym koncentrację i procesy myślowe. Mimo, że odnaleźć go można prawie we wszystkich produktach spożywczych, często nie przyjmujemy niezbędnej ilości potasu, a także tracimy go przez układ pokarmowy i nerki. Na utratę minerału szczególnie narażone są osoby odchudzające się, które nadużywają środków przeczyszczających, cierpią na wymioty i biegunki. Do zaburzeń równowagi elektrolitowej w organizmie dochodzi też na skutek przyjmowania różnych leków - m.in. moczopędnych oraz przeznaczonych na nadciśnienie. Ponadto, do utraty minerału często przyczynia się dieta bogata w sól , słodycze, kawę oraz alkohol. Jest to o tyle istotne, że niedobory potasu prowadzą do różnorodnych zaburzeń ze strony ustroju, m.in. chronicznego zmęczenia, zdenerwowania, wzdęć, zaparć oraz zaburzeń rytmu serca. Wystąpić mogą także dolegliwości mięśniowe, trądzik a nawet omdlenia. Aby zapobiec tym symptomom, osoba dorosła powinna dostarczyć organizmowi dziennie ok. 2000–3000 mg minerału.
Zobacz również:
-Najbogatszym źródłem potasu są suszone owoce (morele, figi), a także awokado, banany, ziemniaki, seler, pomidory oraz grejpfruty -mówi Maciej Michalak, ekspert z firmy Farmapol - Niedobory można też uzupełniać za pomocą gotowych suplementów diety, takich jak Kalivit. Preparat zawiera glukonian potasu oraz przecier banana, który jest naturalnym źródłem minerału. Zalecany jest zwłaszcza w sytuacjach stresowych, w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego i fizycznego oraz na skurcze łydek - dodaje Maciej Michalak.
Należy pamiętać jednak, że przyjmowanie preparatów z potasem powinno się zawsze konsultować z lekarzem. Nadmiar minerału również szkodzi, zwłaszcza w przypadku chorych na nerki. Potas może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na serce.
Komentarze do: Gdy brakuje potasu ...