Podczas gdy w Brukseli przedłożono petycję podpisaną przez ponad million osób, które sprzeciwiają się wprowadzeniu roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) do Europy, Komisja Europejska publikuje rezultaty dziesięciu lat prac badawczych, przeprowadzonych na tych organizmach, które tak bardzo niepokoją wielką część opinii publicznej.
Nie ma żadnego dowodu naukowego, na dzień dzisiejszy, iż rośliny GMO bardziej zagrażają środowisku czy też bezpieczeństwu artykułów spożywczych albo bezpieczeństwu produktów pokarmowych dla zwierząt, niż hodowle i uprawy tradycyjne. Taka jest konkluzja, którą Komisja Europejska wyciągnęła z prac badawczych nazwanych A decade of EU-funded GMO research (Dziesięć lat badań nad GMO, sfinansowanych przez Unię Europejską).
Dokument ten streszcza rezultaty badań z pięćdziesięciu projektów badawczych na temat GMO, prowadzonych w latach 2001-2010. Prace te odnosiły się w głównej części do potencjalnego ryzyka, związanego z tymi organizmami, dla środowiska, zdrowia ludzkiego oraz zdrowia zawierząt. Ten projekt badawczy kosztował w sumie około 200 000 000 euro, które pobrano z funduszów europejskich.
Zobacz również:
Podczas gdy ekolodzy walczą o zakaz uprawiania i importowania do Europy tego typu organizmów, Komisja Europejska podkreśla, że rośliny GMO mogą pomóc zredukować poziom niedożywienia, w szczególności w krajach słabo rozwiniętych, zwiększyć wydajność, a także pomóc rolnictwu w adaptacji do zmian klimatycznych.
Jednakże, i jeśli nawet żaden dowód naukowy na negatywny wpływ roślin GMO nie może zostać wykazany, to potrzebne nam są solidne gwarancje, aby uniknąć ewentualnego ryzyka, studzi dyskusję pani Máire Geoghegan-Quinn, która jest członkiem Komisji Europejskiej w funkcji komisarza do spraw badań, innowacji i nauki.
Podczas gdy temat roślin GMO jest przyczyną gorących kłótni między ich zwolennikami i przeciwnikami, to prace opublikowane przez Brukselę sprawiają wrażenie dbających o przejrzystość oraz pełniących rolę źródła informacji dla obywateli europejskich na temat wszystkich prac, które zostały przeprowadzone w przeciągu dziesięciu ostatnich lat w tej dziedzinie.
Komentarze do: GMO: dziesięć lat badań opublikowane przez Komisję Europejską